طراحی وب سایت روند و پروسه ایجاد یک سایت اینترنتی است و شامل جنبه های مختلفی می شود از جمله طرح بندی صفحه وب ، تولید محتوا و طراحی گرافیک . در حالیکه اصطلاحات طراحی وب و توسعه وب اغلب در بیشتر موارد به جای یکدیگر استفاده می شوند ، طراحی وب از لحاظ تکنیکی یک زیر مجموعه از طبقه بندی کلی توسعه وب است .

وب سایت ها با استفاده از زبان نشانه گذاری به نام HTML ساخته می شوند .

طراحان سایت صفحات وب را از طریق استفاده از برچسب ها و نشانه های HTML که محتوا و قرارداد های هر صفحه را تعریف می کنند می سازند و طرح و ظاهر عناصر داخل یک صفحه اینترنتی معمولا با استفاده از زبان CSS تعریف می شوند . بنابراین ، اغلب وب سایت ها شامل ترکیب HTML و CSS می شوند که چگونگی نمایش هر صفحه را در مرورگر مشخص می کند .

برخی از طراحان وب ترجیح می دهند که صفحات را دستی کد نویسی کنند ( یعنی از ابتدا HTML و CSS را بنویسند ) درحالیکه برخی دیگر از ویرایشگر WYSIWYG مثل دریمویور (adobe dreamweaver) استفاده میکنند .

این نوع از ویرایشگر یک رابط بصری برای ساختن لایه بندی و طرح بندی صفحه وب فراهم میکند و نرم افزار به صورت اتومات کد های متناظر HTML و CSS را تولید می کند. یک راه محبوب دیگر برای طراحی وب سایت با سیستم مدیریت محتوا مثل وردپرس یا جوملا است . این سرویس ها قالب های مختلف سایت را که می توانند به عنوان نقطه شروع یک سایت جدید استفاده شوند را فراهم میکند . سپس وب مسترها میتوانند محتوا را اضافه کنند و طرح بندی لایه را با رابط مبتنی بر وب سفارشی کنند .

درحالیکه HTML و CSS برای طراحی ظاهری و احساس یک سایت استفاده می شوند اما عکس ها باید بصورت جداگانه ساخته شوند . بنابراین ، از زمانیکه گرافیست عکس ها را برای استفاده روی وب می سازد ممکن است طراح گرافیک با طراح سایت باهم تداخل و همکاری داشته باشند . برخی از برنامه های گرافیکی مثل فتوشاپ شامل گزینه ی ذخیره برای وب ( save for web… ) هستند که یک راه آسان برای تبدیل به فرمت بهینه تصاویربرای انتشار روی وب را فراهم میکند.