دانستن اینکه مخاطبان چطور با سایت شما در تعامل هستند برای موفقیت شما بسیار مهم است. بهترین راه شناخت مخاطبان استفاده از ترافیک سایت است که این هم با استفاده از گوگل آنالیز که رایگان است امکان پذیرمی باشد. در این مقاله ما اهمیت گوگل آنالیز را بیان و نحوه نصب آن را در قالب وردپرس آموزش می دهیم.

آنالیز وب در وردپرس

آنالیز وب

چرا گوگل آنالیز برای وبلاگ نویسان مهم است؟

 گوگلآنالیز اجازه می دهد تا پیگیری کنید:

چه کسی سایت شما را ملاقات می کند.

این قسمت آنالیز به شما موقعیت مخاطبان، مرورگری که استفاده می کند و تعدادی اطلاعات مهم دیگر از قبیل: وضوح تصویر، حمایت فلش، حمایت از جاواسکریپت، زبان و اطلاعات بیشتری می دهد.

این داده ها خیلی مفید هستند و به روشهای متفاوتی به شما کمک می کنند. هنگامی که شما سفارش یک طراحی را می گیرید با استفاده از این اطلاعات می توانید مطمئن شوید که سایت شما متناسب با مخاطبان شده است. اگر بسیاری از کاربران قابلیت پخش فلش را ندارند شما باید از استفاده عناصر فلش دوری کنید. اگر بسیاری از کاربران از وضوح 1280 استفاده می کنند شما باید مطمئن شوید که طرحتان سازگار با این وضوح تصویر یا کمتر باشد.

مدت زمانی که در سایت شما هستند.

شما می توانید متوجه شوید که کاربران به کجا می روند یا چه مدت در سایت شما می مانند یا چه تعداد از کاربران برای اولین بار این سایت را ملاقات می کنند. شما با استفاده از این اطلاعات می توانید نرخ بازدید سایت خود را افزایش یا کاهش دهید.

چه زمانی سایت شما را ملاقات می کنند.

شما با نگاه کردن به ساعات اوج سایتتان در روز می توانید زمان انتشار پست ها را انتخاب کنید. اگر منطقه زمانی با شما یکی نباشد شما باید خود را با آن سازگار کنید.

از کجا به سایت شما رسیده اند.

این قسمت آنالیز به شما نشان می دهد که کاربران از کجا آمده اند برای مثال :از طریق موتورهای جستجو، لینک های مستقیم، ارجاع از لینکهای سایتهای دیگر

و همچنین نشان می دهند که چند درصد از بازدیدکنندگان از منابع مختلف آمده اند.گوگل آنالیز به شما جزئیات هر دسته را هم می دهد که اگر مثلا از دسته موتور جستجو آمده اند نشان می دهد که مثلا : بیشتر ترافیک از گوگل، یاهو،بینگ و یا غیره می باشد.

تجزیه منابع به شما کمک می کند که بدانید سایت شما در کدام قسمت به کار بیشتری نیازدارد. اگر ارجاع بیشتر منابع از Twitter می باشد پس شما نیاز دارید تا محتوای منحصر بفردی برای مخاطبان Twitter خود داشته باشید. اگر بیشتر ارجاعات از سایهای خارجی می باشد پس شما باید با سایتهای دیگر همکارای داشته باشید.(تبادل لینک یا چیزهای دیگر)

چطور با محتوای سایت شما مرتبط شدند

گوگل آنالیز نشان می دهد که چطور کاربران با محتوای سایت شما ارتباط برقرار می کنند.این نشان می دهد که چند درصد ازمخاطبان با کلیک روی لینک های سایت شما وارد شده اند، حتی اطلاعات بیشتر می باشد. شما می توانید تست تقسیم A/B را با محتوای آزمایشی ایجاد کنید تا متوجه شوید که چه کاری انجام دهید تا به هدفتان برسید. با دیدن مخاطبان فعال شما می توانید حول آن کاربران روی محتوای سایتتان کار کنید. با پاسخ به سوالها شما می توانید روی استراتژی خود کارکنید و روی استراتژی های ضعیف کار نکنید.

ویدیوی آموزشی

میتوانید این ویدیو را در یوتیوب مشاهده کنید

چطور در گوگل آنالیز ثبت نام کنیم؟

گام اول:

ابتدا باید در گوگل آنالیز ثبت نام کنید. برای انجام این کار این صفحه Google Analytics Signup  ملاقات کنید.

شما صفحه این چنین خواهید دید. اگر شما حساب کاربری در گوگل دارید با آن وارد شوید اگر نه برای خود یک حساب کاربری ایجاد کنید.

مرحله1:ایجادحساب کاربری در گوگل آنالیز

مرحله1:ایجادحساب کاربری

گام دوم:

وقتی برای بار اول با جیمیل خود وارد می شوید صفحه زیر را خواهید دید.این جایی است که شما با حساب کاربری جیمیل خود ثبت نام کرده اید.

مرحله2:ایجادحساب کاربری در گوگل آنالیز

مرحله2:ایجادحساب کاربری

گام سوم:

در صفحه بعدی شما بین وب سایت و نرم افزار موبایل یکی را انتخاب کنید. مطمئن شوید که وب سایت انتخاب شده است.

در حال حاضر گوگل به یک حساب کاربری جهانی اشاره می کند که نسخه بتا با ویژگیهای اضافه و آنالیز حساب کاربری کلاسیک است. شما آزاد هستید که هر کدام را انتخاب کنید. حتی اگر شما آنالیز کلاسیک را انتخاب کنید به ویژگیهای اضافه خارج از بتا مجهز می شوید.

مرحله3:ایجادحساب کاربری در گوگل آنالیز

مرحله3:ایجادحساب کاربری

بقیه اطلاعات مورد نیاز در صفحه کاملا واضح می باشند. شما آدرس وب سایت، نام حساب کاربری، کشور و منطقه زمانی خود را وارد کنید.

ارائه اطلاعات وب سایت در گوگل آنالیز

ارائه اطلاعات وب سایت

بعد از وارد کردن اطلاعات روی دکمه Get Tracking ID  کلیک کنید. شما برای موافقت با قوانین و خدمات گوگل آنالیز باید روی دکمه  I Agree button. کلیک کنید.

گام چهارم:

حالا شما یک کد ردیابی گوگل آنالیز دارید. این کد را کپی کنید چون باید در قالب وردپرس خود وارد کنید.

کد پیگیری گوگل آنالیز

کد پیگیری گوگل آنالیز

گوگل آنالیز را چگونه در وردپرس نصب کنیم.

به سه طریق گوگل آنالیز را می توان در قالب وردپرس نصب کرد. جایگذاری مستقیم، فایل FUNCTION.PHP، افزونه

روش افزونه(توصیه شده)

انواع مختلفی از افزونه گوگل آنالیز وجود دارد تا به سایت خود اضافه کنید. با این حال بهترین راه استفاده از افزونه های کم هزینه می باشد مثل درج سرصفحه و پاصفحه

کد گوگل آنالیز را در صفحه تنظیمات افزونه جایگذاری کنید.

روش جایگذاری مستقیم

کد مرحله 4 را کپی کنید و در صفحه header.php بعد از تگ <body>  جایگذاری کنید.

روش function.php

نکته:اگر روش کار را یاد دارید این را انجام دهید.

این کد را به فایل function.php اضافه کنید و فراموش نکنید که کد گوگل آنالیز مرحله 4 را جایگذاری کنید.

<pre><?php
add_action('wp_footer', 'add_googleanalytics');
function add_googleanalytics() { ?>
// Paste your Google Analytics code from Step 4 here
<?php } ?>

وقتی برای اولین بار گوگل آنالیز را نصب کردید شما می توانید به صفحه مرحله 4 برگردید و روی دکمه ذخیره کلیک کنید. شما اگر روی سربرگ گزارش گیری کلیک کنید آنالیز سایت خود را می توانید مشاهده کنید.12 تا 24 ساعت زمان می برد که گوگل آنالیز وضعیت سایت شما را با توجه به آن چه شما نیاز دارید نشان دهد.

صفحه گزارش گیری گوگل آنالیز

صفحه گزارش گیری آنالیز

گوگل آنالیز برای هر وبلاگی مورد نیاز می باشد.

آنفایو مرجع مقالات تخصصی طراحی قالب وردپرس

مشاهده بیشتر مقالات تخصصی طراحی قالب وردپرس در http://on5.ir

نظر خود را بگذارید

-- بارگیری کد امنیتی --