به‌ طور کلی ساختار بینی افراد مختلف در دو دسته گوشتی و استخوانی قرار می‌گیرد. تصور عموم بر این است که اگر بینی بزرگ باشد بدان معنا است که بینی گوشتی است اما این تصور کاملاً اشتباه است. بینی گوشتی ویژگی‌های بارزی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به پوست ضخیم بینی، چربی پوست و منافذ بزرگ روی آن، پره‌های پهن‌تر اشاره کرد. همچنین استخوان قسمت تحتانی یا نوک بینی به علت پوست ضخیم قابل‌ لمس نیست. این نوع بینی، استخوان و غضروف بسیار ضعیفی دارد اما بینی استخوانی به علت نازک بودن پوست استخوانش از زیرپوست قابل‌لمس و پیدا است. در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا شما را با نکات مهم درباره عمل بسته بینی گوشتی با دکتر آرش بیرفی طوسی آشنا سازیم.

 غضروف‌ها و استخوان‌ها در بینی استخوانی ضخیم‌تر و مستحکم‌تر هستند. از آنجایی‌ که معمولاً عمل جراحی زیبایی بینی بر روی استخوان‌ها و غضروف‌ها اعمال می‌شود بینی‌های استخوانی برای این عمل مناسب‌تراند و انجام عمل بر روی بینی گوشتی کمی سخت‌تر است. البته در حال حاضر امکان جراحی بر پایه تقویت غضروف برای بینی گوشتی نیز فراهم است.

نحوه انجام عمل بسته بینی گوشتی

رینوپلاستی یا عمل بسته به مجموع روش‌هایی گفته می‌شود که جراح آن‌ها را برای ایجاد تغییر ظاهر و ساختار درونی بینی بیمار به کار می‌برد. در این روش برش‌هایی در داخل بینی ایجاد می‌شوند که جراح از طریق این برش‌ها امکان دستیابی به بافت‌های داخلی بینی را پیدا می‌کند. در جراحی باز، هم در داخل بینی و هم در بیرون آن برش‌هایی ایجاد می‌شوند. با این‌ حال اما بسیاری از مراحل این دو عمل مشابه یکدیگر است. عمل بسته بینی گوشتی معمولاً 2 ساعت زمان می‌برد اما بسته به نوع بینی و تغییرات مدنظر بیمار ممکن است تا دو برابر بیشتر هم زمان ببرد. این عمل با توجه به پیشرفت‌های علم بیهوشی برای بیمار، عمل بسیار ساده‌ای به‌ حساب می‌آید اما به علت پیچیدگی‌های زیاد برای پزشک جراح عمل سنگینی محسوب شده و باید حتماً در بیمارستانی مجهز انجام شود.

نحوه انجام عمل بسته بینی گوشتی

در عمل بسته بینی گوشتی نیازی به برش در قاعده بینی نیست و برش‌ها فقط داخل حفره‌های بینی انجام می‌شوند. پس از اعمال برش‌ها جراح پوست را به‌ آرامی بالا می‌آورد تا دسترسی به ساختارهای درونی بینی ممکن شود. در اکثر عمل‌ها تغییرات روی غضروف اعمال می‌شوند اما در برخی موارد نیاز به اعمال تغییرات روی بافت‌های بینی داریم. بعد از اتمام عمل برش‌های ایجاد شده درون‌ بینی بخیه زده می‌شوند و نیازی به قرار دادن پنبه یا گاز درون‌ بینی نیست. سپس روی بینی اسپلینت یا گچ قرار داده می‌شود و بیمار که تمام مدت بیهوش بوده است تا به هوش آمدن در اتاق ریکاوری خواهد ماند.

سن مناسب برای عمل بینی گوشتی 

عمل زیبایی بینی باید زمانی انجام شود که رشد اجزای صورت و به خصوص بینی پایان یافته باشد ، بنابر این اگر انگیزه ی انجام جراحی بینی برای درمان و رفع نقص مانند عیوب مادرزادی و یا انسداد یا انحراف بینی نباشد باید تا پایان بلوغ برای انجام این جراحی منتظر ماند.

عمل جراحی بینی برای دختران بعد از ۱۴ سالگی و برای پسران بعد از ۱۶ سالگی میتوان انجام داد اما معمولا بهترین نتیجه بعد از ۱۸سالگی برای افراد مشخص می شود زیرا رشد اجزای صورت پایان گرفته و بینی شکل نهایی خود را گرفته است.

مقایسه عمل بسته بینی گوشتی با روش باز

 • در روش بسته بر خلاف روش باز چون هیچ برشی بیرون از بینی زده نمی‌شود و نیاز به برش‌های شبیه v معکوس در قاعده بینی نیست پس از طی دوران بهبودی هیچ جای زخم و اسکاری روی صورت باقی نخواهد ماند.
 • در روش بسته چون بافت کمتری شکافته می‌شود. در نتیجه بعد از عمل عوارضی چون کبودی، تورم و… به‌ شدت کاهش می یابد.  همچنین طول دوران بهبودی در روش بسته نسبت به روش باز بسیار کمتر خواهد بود.
 • زمان لازم برای عمل در روش بسته معمولاً کمتر است که این هم باز بستگی به پیچیدگی‌های عمل دارد.

باید توجه داشته باشید که روش عمل بسته بهترین روش برای جراحی بینی گوشتی نیست زیرا در روش بسته امکان مشاهده نوک بینی به‌ خوبی فراهم نمی‌باشد. همچنین در روش باز دست جراح برای اعمال تغییرات عمیق‌تر و دقیق‌تر کاملاً باز است. عمل بسته برای تغییرات جزئی‌تر و اصلاحات سطحی روشی کاملاً مناسب است. 

هزینه عمل بسته بینی گوشتی

هزینه عمل یکی از نگرانی‌ها و دغدغه‌های افراد داوطلب این عمل زیبایی است. هزینه عمل به عوامل مختلفی بستگی دارد که در زیر چند مورد را برای شما ذکر خواهیم کرد. یکی از موارد مهم این است که آیا این اولین جراحی شما است یا می‌خواهید یک جراحی ترمیمی انجام دهید؟ در طی عمل جراحی ممکن است نیاز به پیوند غضروف از گوش یا سایر نقاط بدن داشته باشید و یا ممکن است نیاز به استفاده از انواع مصنوعی آن باشد که طبعاً در هزینه نهایی عمل تأثیر خواهد گذاشت.

این‌ که شما در کدام بیمارستان و با چه کادری می‌خواهید عملتان را انجام دهید در هزینه شما تأثیر زیادی خواهد داشت .زیرا بخشی از هزینه عمل مربوط به دستمزد متخصص بیهوشی و کادر بیهوشی است و بخشی از آن مربوط به هزینه بیمارستان و کارکنان آن می باشد. تجربه و سطح معلومات جراح شما نکته بسیار مهمی است البته دقت کنید که اگر یک پزشک صرفاً هزینه زیادی دریافت می‌کند به این معنا نیست که کار او بهتر از دیگر جراحان است. 

این‌ که شما بی‌حسی موضعی را انتخاب کنید یا بیهوشی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. اینکه بینی شما نیاز به چه اصلاحاتی دارد و چه تغییراتی می‌خواهید بر روی آن اعمال کنید از موارد تأثیرگذار بر هزینه عمل است.

انتخاب جراح

 جراح بینی باید از تخصص و تجربه کافی در زمینهٔ جراحی زیبایی بینی برخوردار باشد. زیرا اگر این چنین نباشد قادر به ایجاد یک فرم بینی خوب و متناسب با سایر اجزا صورت بیمار نخواهد بود. همچنین در حین عمل چالش‌هایی رخ خواهد داد که اگر پزشک توانایی مقابله و رفع آن‌ها را نداشته باشد ممکن است سبب بروز حوادثی چون عدم تقارن حفره‌های بینی و پدید آمدن مشکلات تنفسی شود. 

همچنین به این نکته توجه کافی داشته باشید که زیبایی تنها یک بعد از عمل است و باید حفظ سلامت بیمار را در تمام مراحل در دستور کار خود قرار داد. حتی اگر بیمار درخواستی در منافات با سلامتی‌اش داشت از انجام عمل به‌ راحتی سرباز بزند. شما می‌توانید با پرس‌وجو از اطرافیان و یا سرچ در گوگل و صفحات مجازی چندین پزشک را برگزینید و با مراجعه حضوری و سر زدن به صفحات مجازی آن‌ها بهترین جراح را برای جراحی بینی در مشهد خود انتخاب کنید و همچنین می توانید به مطب دکتر مراجعه کنید و نمونه های بینی عمل شده را مشاهده نمایید.

توصیه های قبل از انجام عمل جراحی بینی گوشتی

چند نکته را قبل از انجام عمل بینی باید در نظر داشت که این موارد شامل:

 • در انتخاب پزشک جراح خود نهایت دقت را به کار بگیرید. و از مشاوره های پیش از عمل بهره ببرید.
 • عمل جراحی بینی گوشتی باید مطابق با سایر اجزای صورت شما انجام بگیرد تا در نهایت فرم صورت شما زیبا و طبق استاندارد های زیبایی باشد.
 • داشتن توقع و تصویری منطقی از آنچه که در نظر دارید در جراحی شما پیاده شود به شما کمک میکند تا شکل و اندازه ی بینی شما به شکل معقول و درستی تغییر پیدا کند.
 • شما باید بدانید یک جراحی بی نقص بینی میتواند به اصلاح بقیه ی اجزای صورت شما کمک کند، پس در انتخاب پزشک متخصص خود نهایت دقت خود را به کار بگیرید.

مراقبت های بعد از عمل جراحی بینی گوشتی

مدت زمان جراحی زیبایی بینی حدود دو تا سه ساعت، بسته به نوع عمل و نوع بینی متفاوت است.

بیمار بعد از عمل جراحی بینی گوشتی و در صورت نرمال بودن شرایط عمومی بدن میتواند ۶ تا ۸ ساعت بعد از عمل مرخص شود. نکاتی که در زیر به آن اشاره می کنیم به شما کمک میکند تا نتیجه ی مطلوبی از جراحی خود گرفته و تا حدودی عوارض عمل بینی را کاهش دهید.

 • تا دو روز بعد از عمل بینی استفاده از کمپرس سرد کمک میکند تا تورم صورت و بینی شما بهبود پیدا کند.
 • کبودی دور چشم ، احساس درد در گلو و ترشحات خونی تا چند روز اول بعد از جراحی و همچنین احساس بی حسی در ناحیه اطراف بینی تا ۳ هفته طبیعی بوده و نگران کننده نیست.
 • توصیه میشود تا ۳ الی ۴ روز پس از عمل در هنگام خوابیدن سر بالاتر از بقیه ی بدن قرار بگیرد. و تا دو هفته از خوابیدن به پهلو خودداری شود زیرا در صورت فشار بالش به بینی میتواند باعث تغییر شکل بینی و یا تشدید تورم شود.
 • در روزهای اولیه بهتر از غذاهای مایع و نرم برای خوراک استفاده شود تا جابجایی صورت و فک به حداقل برسد. همچنین در این روزها از خوردن غذاهای تند، پر ادویه، چای، قهوه یا نوشیدنی داغ خودداری شود.
 • در هنگام عطسه سعی کنید دهان را بیشتر باز کنید تا فشار کمتری به بینی وارد شود
 • از فین کردن و تخلیه بینی با فشار پرهیز کنید. میتوانید از پنبه و یا سرنگ برای تمیز کردن بینی کمک بگیرید.
 • از وارد شدن ضربه به بینی جلوگیری کنید. تا جای ممکن از لباس های دکمه دار یا زیپی استفاده شود تا در هنگام پوشیدن و در آوردن به بینی ضربه ای وارد نشود.
 • استخر، سونا و جکوزی، شیرجه، پرش از ارتفاع و آفتاب گرفتن تا ۲ ماه به طور کلی ممنوع است.
 • برای مصرف مسکن ها حتما با پزشک متخصص خود مشورت کنید. داروهایی مانند آسپیرین، بروفن و ایپوبروفن به دلیل کاهش انعقاد پذیری خون میتواند باعث ایجاد خونریزی شود.
 • تا دو هفته بعد از عمل میتوانید پیاده روی سبک را انجام دهید اما انجام ورزش ها سنگین را بهتر است تا ۲ ماه به تعویق بیندازید.
 • تا ۲ هفته بعد از عمل از قرار گرفتن در برابر نور خورشید و گرما مثل اجاق گاز یا بخاری خودداری کنید زیرا حرارت میتواند باعث تورم بینی شود.

نظر خود را بگذارید

-- بارگیری کد امنیتی --