Ajax چيست؟

واژه Ajax با تلفظ يا سرنام عبارت Asynchronous JavaScript and XML و به معني XML است. ماهيت صفحات وب و پروتكل HTTP به گونه اي است كه به طور معمول وقتي درحال وب گردي هستيم، به ازاي هر كنش و واكنش ميان ما و سايتي كه در حال كار با آن هستيم، كل يك صفحه وب از نو بارگذاري و تازه سازي (refresh) مي شود.

اي جكس فناوري جديدي است كه تغيير محسوسي را در اين سناريو به وجود مي آورد؛ به اين ترتيب كه به جاي بارگذاري مجدد كل صفحه، فقط قسمتي تغيير مي كند كه قرار است اطلاعات جديد را به نمايش درآورد و كليه عمليات ارسال اطلاعات و دريافت نتايج در پشت صحنه انجام مي شود.

در نتيجه هيچ گاه صفحه سفيد و خالي وب در فواصل كنش و واكنش هاي هنگام كار با مرورگر ديده نمي شود و احساسي مشابه تجربه كار با يك نرم افزار دسكتاپ به كاربر دست مي دهد. جادوي اي جاكس چيزي نيست جز يك فكر بكر و آن هم تركيب كردن جاوا اسكريپت و XML در قالب يك موجود نرم افزاري جديد. اصطلاح Ajax را اولين بار كارشناسي از شركت Adaptive Path به نام جسي جيمزگرت در مقاله اي با عنوان مطرح كرد و خيلي سريع مورد استقبال گسترده برنامه نويسان وب در سراسر جهان قرارگرفت. اعتقاد عمومي اين است كه تاريخچه به كارگيري تكنيك مذكور به پيدايش نرم افزار Outlook WebAccess و استفاده از فرمان XMLHttpRequest كه مايكروسافت ابداع كرده و در نرم افزار اينترنت اكسپلور به كار رفته است، برمي گردد. اما امروزه اغلب مرورگرهاي مهم و شناخته شده (از جمله فايرفاكس) از آن پشتيباني مي كنند و ديگر يك فناوري محدود به اينترنت اكسپلورر نيست.

چرا Ajax اين قدر اهميت دارد؟

فناوري اي جكس جديد است و شگفت انگيز به نظر مي رسد.

ولي در حقيقت كل اين شعبده بر اساس فناوري هايي بنا شده است كه هم اكنون موجودند: جاوا اسكريپت و XML. هر دوي اين فناوري ها تا حد زيادي باز هستند و منحصر به شركت خاصي نيستند. به همين دليل اين روزها تمام محافل دنياي برنامه نويسي مملو از مقالات و تحليل هايي درباره Ajax است. به عنوان نمونه مي توانيد صفحه نخست سايت موسوم به را بازكنيد. بيشتر اين صفحه (در زمان نگارش اين يادداشت) به مقالات و مطالب متنوعي درباره Ajax اختصاص يافته است. مجلات برنامه نويسي نيز مقالات متعددي در اين زمينه منتشر كرده اند و سايت هاي معروفي مانند O’ Reilly و xml.com نيز در اين باره مطلب دارند.

بنابراين ظرفيت بالايي براي تبديل اي جكس به يك استاندارد جهاني وجود دارد. از اين رو قرار است در تاريخ سيزدهم مارس سمينار مهمي در زمينه Ajax برگزار شود. اگر همين الان به سايت ajaxseminar.com مراجعه كنيد، متوجه مي شويد كه علاوه بر طراح اين تكنيك، چندين برنامه نويس شاخص از شركت هاي بزرگي همچون ياهو در آن شركت خواهند داشت.

اين فناوري از يك جنبه ديگر نيز اهميت دارد. به دليل عدم نياز به بارگذاري مجدد كل يك صفحه وب، مقدار داده هايي كه لازم است براي تكميل يك Interaction ميان كاربر و سايت مبادله شود، به شدت كاهش مي يابد و اين به معني افزايش محسوس سرعت نرم افزارهاي تحت وب، سهولت به كارگيري اينترفيس هاي مبتني بر اي جكس و كاربرپسندترشدن آن ها مي شود. به همين دليل اين روزها اكثر پورتال هاي بزرگ (مانند ياهو) مشغول طراحي اينترفيس هاي مبتني بر Ajax هستند. با اين همه مزاياي اي جكس به همين موارد ختم نمي شود. تصور كنيد وقتي در طول شبانه روز ميلياردها بار فرآيند بارگذاري مجدد صفحات وب تعاملي در شبكه اينترنت تكرار مي شود، استفاده از اي جكس چگونه موجب آزاد شدن پهناي باند اينترنت و در نتيجه ميلياردها دلار صرفه جويي اقتصادي در اين زمينه مي شود و اين به نوبه خود انقلابي در عرصه وب و فضاي سايبر به شمار مي رود. اين تحول در شرايطي اتفاق مي افتد كه همزمان فناوري هاي اينترنت پرسرعت همچون ADSL به شدت در حال رشد هستند.

حال تصور كنيد اگر فناوري اي جكس در مقياس گسترده اي مورد استفاده نرم افزارهاي تحت وب قرارگيرد. آنگاه افزايش سرعت كار با اينترنت چند برابر خواهد شد. چنين تحولي مي تواند اينترنت را به كامپيوتر دوم كاربران تبديل كند. به گونه اي كه براي آن ها اجراي يك نرم افزار از روي وب تفاوت محسوسي با اجراي آن از روي كامپيوتر دسكتاپ نداشته باشد. در اين صورت ممكن است واقعا بخش مهمي از توان پردازشي نرم افزارها، چه از نوع دسكتاپ و چه از نوع تحت وب به سيستم هاي موسوم به Web Service واگذار شود. از اين رو كساني كه مبتكر و مشوق ايده وب سرويس بوده اند، اين روزها انگيزه تازه اي براي سرعت بخشيدن به اين فناوري پيدا كرده اند و تلاش مي كنند دو فناوري اي جكس و وب سرويس را به يكديگر پيوند دهند و راهكارهاي تازه اي بيافرينند. كدام سايت ها از اي جكس استفاده كرده اند؟

دنياي برنامه نويسي وب هنوز درگير هيجانات مربوط به آشنايي با اين پديده است و در حال بررسي مشكلات تكنيكي و هضم و جذب آن در بافت برنامه هاي تحت وب مي باشد. به همين دليل ميزان استفاده عملي از آن چندان گسترده نيست. اما چون كارايي اي جكس ديگر براي همه ثابت شده است، حركت هاي بزرگي در سراسر اينترنت به سمت استفاده از اين فناوري در جريان است. از جمله اينترفيس نسخه دوم Yahoo Mail كه به نسخه بتا معروف است و فعلا در دسترس كاربران سرويس غير رايگان ياهو قراردارد، از همين فناوري استفاده مي كند كه به زودي اينترفيس جديد در دسترس عموم قرار مي گيرد. سرويس Gmail و Google Map نيز از اين فناوري استفاده مي كنند .

طراحی قالب وردپرس اصلی ترین حرفه در شرکت فناوی اطلاعات آنفایو است. مهمترین دستاوردطراحی قالب وردپرس باید شناساندن نام تجاری ، معرفی خدمات و محصولات شما باشد که رسیدن به این مهم با رعایت استانداردهای جهانی طراحی سایت که شامل بهینه سازی وب سایت بر اساس الگوریتم موتورهای جستجو ، در کنار داشتن ظاهری زیبا فراهم می شود. در دنیای مجازی امروز و عصر پیشرفته ارتباطات برای صاحبان سازمان ها ، نهادهای دولتی و صاحبان مشاغل وکسب وکار آزاد داشتن یک وب سایت امری ضروری است .از مزایای داشتن سایت معرفی ، اطلاع رسانی ، بازاریابی و قابلیت های نوین تبلیغاتی میباشد .کاربران میتوانند از هر نقطه دنیا فقط با یک کلیک به شما دسترسی داشته باشند.

شرکت آنفایو خدمات طراحی سایت (طراحی وب) خود را، با توجه به نیازهای کارفرمایان، نوع فعالیت و متناسب با بودجه در نظر گرفته شده برای طراحی سایت (طراحی وب) در نظر می گیرد. آنفایو با بهره گیری از بهتریت متخصصین حرفه ای برنامه نویسی ، داشتن تیم تخصصی طراحی سایت ، تسلط به علوم روز دنیای کامپیوتر و اینترنت و مشاوره رایگان وپشتیبانی ۲۴ ساعته آمادگی خود را برای طراحی وب سایت های دولتی ، سازمانی ، شرکتی وشخصی با تلفیق هنر گرافیک دیجیتالی و جدیدترین تکنیک های برنامه ویسی اعلام میدارد .افزایش آمار ، دسترسی ساده کاربران و سرعت وب سایت خود را به شرکت طراحی سایت و طراحی قالب وردپرس آنفایو بسپارید.

نظر خود را بگذارید

-- بارگیری کد امنیتی --