با پیشرفت زیادی که در تکنولوژی و علم های مختلف داشته ایم، شاهد شیوه های جدید برای افزایش زیبایی ظاهری در خود بوده ایم که یکی از آن ها همین جراحی زیبایی بینی برای کسانی است که از فرم، اندازه و یا حتی زاویه بینی خود ناراضی هستند و دوست دارند که این موارد را اصلاح کنند. اگر شما هم دوست دارید که بینی زیبایی داشته باشید، باید پس از عمل بینی بصورت صحیح و اصولی اقداماتی برای مراقبت های بعد جراحی بینی در مشهد بکنید. امروز بصورت کامل تمامی نکات و شیوه های مهم مراقبت از بینی بعد از جراحی را با هم مورد بررسی قرار می دهیم. با ما همراه باشد.

مراقبت بعد از عمل

مراقبت های بعد جراحی بینی

جراحان حرفه ای و متخصص برای عمل بینی تنها به دوساعت زمان و حتی کمتر احتیاج دارند، اما بیشتر اتفاقات مهم در بعد از عمل و زمان نقات اتفاق می افتد! هر چقدر که بتوانید دوران نقاهت را طولانی تر پشت سربگذارید، شاهد این موضوع خواهید بود که بینی شما چگونه به شکل اصلی خود بعد از عمل خواهد رسید.

نکته ای که باید در نظر داشته باشید، این است که دوران نقاهت شما بعد از جراحی به احتمال زیاد با خیلی از افراد دیگر متفاوت است و قابل مقایسه نیست. معمولا دوره بهبود اولیه که بعد از انجام عمل باید اتفاق بیفتد، دوره حساس 3 یا 4 روز اول است که اوج مراقبت های بعد از عمل باید در آن زمان اتفاق بیفتد.

نکته ای که بعد از عمل با آن مواجه می شوید، طول دوره پانسمان است. دوره ای که در آن با توجه به تشخیص پزشک و نوع جراحی شما ممکن است از یک تا چند ماه باشد. بهتر است تمامی دستورالعمل های پزشک خود در این زمینه را رعایت کنید تا زودتر زمان این پانسمان ها تمام شود. البته در بعضی مواقع پانسمان اولیه بین 6 تا 10 روز زمان می برد که مشکلی حل شود.

در کل اگر می خواهید که به نتیجه ای که پزشک به شما وعده داده است برسید، بهتر است که مراقبت های بعد جراحی بینی را کاملا جدی بگیرید. در ادامه در این رابطه بیشتر صحبت خواهیم کرد.

کبودی صورت بعد از عمل جراحی بینی

یکی از مشکلات و عوارض شایع بعد از عمل بینی زیبایی این است که تغییر رنگ شدیدی در اطرف بینی و زیر چشم ها صورت می گیرد که همان کبودی صورت است. کبودی صورت و سیاهی زیر چشم، مشکلی است که تمام افراد بعد از عمل زیبایی بینی بدون هیچ استثنایی دارند. البته شدت کبودی و ورم متفاوت است و میزان آن بستگی به انجام برخی از دستورهای مراقبتی بعد از عمل می تواند کاهش پیدا کند.

معمولا رنگ کبودی های ایجاد شده در زیر چشم و اطراف بینی از زرد کمرنگ تا بنفش پررنگ است. اگر شما هم دچار کبودی بعد از رینوپلاستی شده اید به هیچ وجه نگران نباشید چرا که یک عارضه عمومی است و به زودی مشکل آن حل می شود. معمولا نهایت مدت زمان برای از بین رفتن این کبودی و یا کاهش شدت آن 7 روز است.علاوه بر کبودی تغییر در نحوه لبخند و خندیدن بعد از عمل هم دیده می شود.

تورم پس از جراحی بینی

مشکل شایع دیگری که در بالاتر هم بوجود آن اشاره کردیم، تورم صورت و اطراف بینی است. همانطور که احتمالا  خودتان هم در جریانید هرگونه جراحی شما در هر جای پوست انجام دهید، بر اثر ضربه و فشاری که بر بافت ها وارد می شود، آن ناحیه از پوست دچار تغییرات می شود که این تغییرات می تواند سبب بروز تورم شود.

حتی در بعضی مواقع ورم نوک بینی هم بعد از عمل جراحی بینی اتفاق می افتد که اتفاق افتادن آن بسته به نوع کارهای فرد متفاوت است. شاید نمی دانستید که برخی از افراد به خاطر درمان و حل مشکلات تنفسی این کار را انجام می دهند. این دسته از افراد دچار کبودی های بیشتری در ناحیه صورت خود می شوند.

اگر دوست دارید که صورت شما بعد از جراحی بینی، تورم کمتری داشته باشد، کافی است که از کمپرس آب سرد بعد از عمل استفاده کنید چرا که میزان تورم را تا حد قابل قبولی کاهش می دهد. همچنین بدانید که مدت زمان کاهش و درمان تورم های صورت شما ممکن است 2 تا 14 هفته طول بکشد، پس اصلا عجله نداشته باشید و کمی صبوری کنید. در واقع نتیجه ی نهایی عمل جراحی بینی شما بعد از کاهش تورم ها مشخص خواهد شد.

مراقبت های بعد جراحی بینی برای کاهش تورم و کبودی

در هنگام توضیح دادن این دو مشکل به روش های رایج کاهش اشاره کردیم، اما در این قسمت تمامی روش هایی که شما می توانید امتحان کنید تا دچار کاهش تورم و کبودی به میزان بیشتری شوید را مورد بررسی قرار می دهیم. در ادامه روش هایی که معمولا به مراجعه کنندگان گفته می شود را می توانید، مشاهده کنید:

کمپرس آب سرد

یکی از شیوه های بسیار رایج که تا حد زیادی از بروز کبودی و تورم صورت بعد از عمل جلوگیری می کند، کمپرس آب سرد و استفاده از آن تا 48 ساعت بعد از انجام عمل بصورت مستمر است. اگر از سیاهی صورت و تورم آن وحشت دارید، این روش تاثیرگذار را امتحان کنید تا نتیجه ی آن را با چشمان خود ببینید!

بالا نگه داشتن سر

هرچقدر که خون رسانی به ناحیه صورت و پوست شما بیشتر باشد، کبودی و تورم کمتری را تجربه خواهید کرد! همچنین اگر دچار این عارضه ها شده اید، با بالانگه داشتن سر می توانید روند درمانی آن ها را تسریع ببخشید.

فعالیت های سنگین را برای مدتی فراموش کنید

اگر ورزشکار هستید و با فعالیت های سنگین بدنی انجام می دهید، بهتر است تا کاهش کامل تورم صورت از آنجام آن ها خودداری کنید. حمل وسیله های سنگین و فعالیت های شدید بدنی می تواند باعث کاهش روند درمان این مشکلات شوند به همین علت اکثر پزشکان و جراحان انجام این فعالیت ها را برای چند ماه غدقا می کنند!

فعالیت های سنگین را برای مدتی فراموش کنید

فین کردن را تا 14 روز فراموش کنید!

بله درست خواندید! شما تا 14 روز نباید فین کنید! شما نباید بر روی بینی خود هیچ فشاری بیاورید. بالا کشیدن بینی بصورت محکم و یا تنفس هوا به زود به بینی شما آسیب وارد می کند و حتی باعث تغییر شکل آن بعد از عمل جراحی می شود.

آسیب های دوران نقات زحمات و پول شما را به باد می دهند

شما باید در مدت زمانی که در دوران نقاهت دارید از وارد شدن هرگونه آسیبی به بینی خود جلوگیری کنید چرا که نتیجه ی آن بر روی بینی شما تاثیر منفی زیادی خواهد گذاشت. شاید تصور می کنید که اینطور نیست، اما باید بدانید که مشکلات ساده این شکلی ممکن است که شما را حتی مجبور کنند تا دوباره حتی عمل جراحی را انجام دهید!

غیر از مواردی که در بالا مطرح شد، مسائل زیر را هم می توانید برای کاهش درد، تورم و کبودی بعد از عمل بینی انجام دهید:

  • از مراقبت جنسی تا حداقل بعد از 10 روز پرهیز کنید تا دچار مشکل نشوید.
  • از خاراندن بینی خود با دست جدا خودداری کنید تا باعث تغییر شکل بینی خود نشوید
  • بعد از عمل بینی شما را گچ می گیرند تا هنگام باز کردن این گچ باید از رفتن به حمام و شستشوی صورت با آب داغ جلوگیری کنید.
  • استعمال دخانیات و قلیان می تواند دوران نقاهت شما را طولانی کند.
  • از مصرف مشروبات الکی به دلیل طولانی کردن دوران بهبودی، خودداری کنید.

خونریزی و مراقبت های بعد جراحی بینی در این رابطه

یکی از مشکلاتی که احتمالا بعد از عمل جراحی شما هم آن را تجربه خواهید کرد، خونریزی خواهد بود که مشکلی جدی در این زمینه است. خونریزی و ورم های ناشی از آن شما را مخصوصا در شب و هنگام خواب به شدت اذیت می کنند که آزار دهنده می شود. گاهی اوقات ممکن است که شدت خونریزی شما بعد از عمل جراحی بینی بسیار زیاد شود که همین موضوع باعث کشیده شدن کار به بیمارستان می شود.

متاسفانه اگر قبل از عمل تشخیص داده نشود که بیمار دارای فشار خون است و راه حل هایی برای آن تعبیر نشود، متاسفانه شاهد بروز خونریزی های شدید در بعد عمل خواهیم بود که حتی ممکن است جان بیمار را به خطر بیندازد! پزشکان و جراحان ماهر برای جلوگیری از این موضوع در بیمارانی که فشار خون دارند، آن ها را از مصرف هرگونه داروهای ضد التهالب و آسپرین از دو هفته قبل عمل منع می کنند تا مشکلی در این رابطه بوجود نیاید.

یکی دیگر از دلایلی که ممکن است باعث بروز مشکل خونریزی پس از عمل شود، شکستن استخوان بینی است که البته می توان با مراقبت های بعد جراحی بینی تا مقدار زیادی آن را کاهش داد. شکستن استخوان بینی بخاطر وجود رگ و عروق فراوان می تواند خونریزی های زیرپوستی شدیدی برای شما فراهم کند.

اگر دچار این مشکل شدید، باید بدانید که هنگامی که سرتان را بالا نگه دارید به بند اومدن خونریزی کمک می کنید. البته همانطور که بالاترهم چند بار اشاره کردیم، کمپرس آب سرد می تواند در کاهش تورم، خونریزی ، کبودی و گرفتگی پس از عمل بینی کمک کند. فقط این نکته را در نظر بگیرید که اگر خونریزی شما شدیدتر از حالت عادی است، بهتر است با جراح خود تماس بگیرید و مشکل را اعلام کنید.

خونریزی و مراقبت های بعد جراحی بینی در این رابطه

درد بینی و مراقبت بعد جراحی بینی در این رابطه

معمولا تمام کسانی که جراحی زیبایی بینی انجام می دهند، بعد از عمل دچار مشکلاتی می شوند که البته شدت آن کم است و جای نگرانی وجود ندارد. در واقع این عارضه و مشکل نسبتا طبیعی است و لازم نیست که برای آن خیلی نگران باشید. البته درد بینی را شاید بتوان به مقدار کمی تحمل کرد، اما ورم هایی که حتی راه تنفس را برای بیمار سخت می کنند، مشکلی است که نمی توان به آن عادت کرد و باید به فکر راه حل در این زمینه بود.

معمولا جراحان برای کاهش درد به بیماران خود داروهایی تجویز می کنند. بهتر است قبل از مصرف این داروها خودتان اصلا به فکر استفاده خودسرانه از داروها نباشید چرا که ممکن است برای شما مشکلات متعددی ایجاد کنند. متاسفانه برخی از بیماران بدون نظر پزشک تصمیم به مصرف داروهایی مانند آسپرین می کنند که خون را رقیق می کند و باعث خونریزی بیشتر می شود.

تب و افزایش دمای بدن بعد از عمل جراحی بینی

یکی از کارهایی که باید در هنگام مراقبت های بعد جراحی بینی انجام دهید، چک کردن دمای بدن است. دمای بدن انسان بعد از عمل بینی زیبایی به علت از دست دادن مقدار زیادی آب افزایش پیدا می کند. اگر دمای بدن شما تا 37.5 درجه سانتیگراد باشد طبیعی است، اما اگر دمای بدن شما بیشتر از این مقدار است، بهتر است که با جراح خود هر چه سریعتر صحبت کنید.

شستشوی بینی روشی از مراقبت های بعد جراحی بینی

یکی از شیوه های مرسوم برای مراقبت از بینی بعد از عمل جراخی زیبایی بینی، شستشوی بینی است که باید اصول خاصی در آن رعایت شود. شما هم می توانید با شستشوی صحیح بینی از بروز آسیب و مشکل به بینی خود جلوگیری کنید. معمولا جراحان بعد از اتمام عمل توصیه می کنند که بینی خود را با آب اکسیژنه شستشو نمایید. این کار در روند بهبودی بینی شما تاثیر زیادی خواهد گذاشت.

اگر عمل بینی کرده باشید، احتمالا گاهی اوقات متوجه بسته شدن مجاری تنفسی بینی خود خواهید شد که معمولا به علت ترکیب خون و مخاط بینی است.  البته بهتر است در این رابطه از پزشک خود مشورت بگیرید، اما استفاده از اسپری سالین و سرم شور برای شستشوی بینی و باز کردن مجاری تنفسی راه حلی است که اکثر پزشکان برای این موضوع ارائه می دهند. معمولا اسپری سالین یک هفته بعد از تاریخ انجام عمل جراحی زیبایی بینی برای بیمار تجویز می شود، پس بهتر است زودتر از 7 روز اول به سراغ این موضوع نروید!

شیوه های مراقبت های بعد جراحی بینی به همین موارد بسنده نمی کند، بلکه با توجه به ویژگی های فردی، جراح حرفه ای و ماهر تمامی این موارد را با دقت برای بیمار خود توضیح خواهد داد.

نظر خود را بگذارید

-- بارگیری کد امنیتی --