مراحل نصب سیستم عامل red hat linux 7.0 :

پس از انتخاب روش نصب سیستم عامل red hat لینوکس , برنامه نصب یک صفحه به نمایش در می آورد. در این صفحه ضمن خوش آمد گویی, اعلان boot: را در پائین صفحه مشخص می کند.

welcome to red hat linux!

– – – – – – – – – – – – – – –

– – – – – – – – – – – – – – –

boot:

در این صفحه, برنامه نصب از شما می خواهد تا نوع روش نصب را انتخاب نمائید. نصب سیستم عامل red hat linux در حالت گرافیکی با فشار دادن کلید enter آغاز می گردد و با وارد کردن کلمه text در مقابل اعلان: boot نصب در حالت متنی (text mode) شروع می شود.

تفاوت این دو حالت در این است که نصب در حالت گرافیک به علت وجود واسطه های گرافیکی آسانتر است, اما پس از طی فرایند نصب به صورت کامل هنچ تفاوتی بین سیستم عامل لینوکس نصب شده در هر یک از دو حالتوجود نخواهد داشت.

صفحه انتخاب زبان (language selction):

در این مرحله برنامه نصب صفحه انتخاب زبان را نمایش می دهد. انتخاب پیش فرض زبان انگلیسی می باشد ولی شما می توانید هر یک از زبان های فهرست شده در لیست را انتخاب نمایید.

بخشی از انتخاب هایی که در اختیارتان قرار می گیرد به صورت زیر می باشد:

czech
danish

english

german

hungarian

italian

russian

………

برای انتخاب زبان دلخواه می توانید توسط کلید های جهت نما گزینه مورد نظر را انتخاب کرده و سپس روی دکمه فرمان next کلیک نمایید.

تذکر: شما در هر مرحله از برنامه نصب می توانید با کلیک کردن روی دکمه فرمان back به مرحله قبلی از برنامه نصب بروید و در صورت نیاز تغییراتی را در مرحله مورد نظر انجام دهید.

پیکر بندی صفحه کلید (keyboard configuration):

در این مرحله شما می باید تنظیمات مربوط به صفحه کلید سیستم را مشخص نمایید این مرحله از برنامه نصب دارای سه بخش می باشد که عبارتند از:

۱- model

۲- layout

۳- dead keys

 

model:

در این بخش مدل های مختلف صفحه کلید ها فهرست شده است. برنامه نصب به صورت خودکار نوع صقحه کلید سیستم شما را تشخیص می دهد ولی شما می تواند در صورت عدم تطبیق گزینه و مدل انتخاب شده با صفحه کلید سیستم , در فهرست ارائه شده مدل مناسب را انتخاب نمایید.

 

layout:

در این بخش آرایش مربوط به صفحه کلید تعیین می شود. انتخاب پیش فرض در این بخش u.s english می باشد ولی شما می توانید بر حسب مورد هر یک از انتخاب های موجود در این بخش را انتخاب نمایید.

برای مثال بعضی از این انتخاب ها به صورت زیر می باشند:

u.s english

u.s english w/dead keys

u.s english w/iso 9995-3

united kingdom

 

dead keys:

dea keys به کلید های مرده در صفحه کلید اطلاق می شود. به عبارت دیگر در صفحه کلید به کلیدهای کمکی و کلیدهیی که به تنهایی کاری را انجام نمی دهند و در هنگام استفاده به صورت ترکیبی عملی را انجام می دهند (مانند کلیدهای alt, shift) dead keys اطلاق می شوند.

در بخش dead keys مربوط به پیکربندی صفحه کلید می توان تعیین نمود که این کلیدها بر روی صفحه کلید فعال یا غیر فعال باشند. انتخاب پیش فرض enable dead keys می باشد ولی شما می توانید در صورت نیاز به غیر فعال کردن این کلیدها گزینه disable dead keys را انتخاب نمایید.

در بخش test your selection here شما می توانید به منظور آزمایش تنظیمات صورت گرفته در ارتباط با پیکربندی صفحه کلید کاراکترهایی را وارد نمایید و صحت تنظیمات را آزمایش نمایید.

پس از تکمیل تنظیمات پیکربندی صفحه کلید برای ورود به مرحله تعد روی دکمه فرمان next کلیک کنید.

پیکربندی ماوس (mouse configuration):

در این مرحله تنظیمات مربوط به پیکربندی ماوس سیستم صورت گیرد. این مرحله نیز دارای دو بخش می باشد. در بخش نخست مدل و نوع ماوس سیستم پیکربندی و تنظیم می گردد و در بخش دوم device و port مناسب به ماوس تخصیص داده می شود.

توجه: در هر مرحله برنامه نصب ف صورت خودکار به شناسایی ابزارها و دستگاه های سخت افزاری سیستم می پردازد و به صورت پیش فرض تنظیماتی را برای پیکربندی آن ها در نظر می گیرد. در چنین وضعیتی شما می توانید در صورت تطبیق تنظیمات صورت گرفته شده توسز برنامه نصب مقدار پیش فرض را پذیرفته و با کلیک روی دکمه Next مر حله بعدی از برنامه نصب بروید و در صورت عدم هماهنگی و تطبیق تنظیمات پیش فرض در هر مرحله, می توانید تنظیمات مربوط به پیکربندی سیستم را خودتان انجام دهید.

در بخش مربوط به تعیین توع مدل ماوس سیستم می توانید از فهرست ارائه شده توسط برنامه نصب, مدل سازگار با ماوس سیستم را انتخاب نمایید.

تذکر: در بخش مربوط به تنظیم کردن نوع و مدل ماوس سیستم می توانید با کلیک کردن روی علامت + در کنار مدل مورد نظر انتخاب مناسب را در آن گزینش نمایید، در این حالت + به علامت – تبدیل خواهد شد.                                                      …

-generic

– ۲button mouse (ps/2)

– ۲button mouse (csb)

– ۲button mouse (serial)

– ۳button mouse (ps/2)

– ۳button mouse (us/2)

– ۳button mouse (usb)

– ۳button mouse (serial)

– ۲button mouse (ps/2)

+genius

 در بخش دوم نام پورت و دستگاه متناظر به ماوس سیستم تعیین می شود این انتخاب ها می تواند به صورت زیر باشند:

port                       device

ttys0                    /dev/ttys0 (com1 under dos)

ttys1                    /dev/ttys1 (com2 under dos)

ttys2                    /dev/ttys2 (com3 under dos)

ttys3                    /dev/ttys3 (com4 under dos)

پس از انجام هر یک از این تنظیمات با کلیک روی رکمه فرمان next به مرحله بعدی از برنامه نصب بروید.

برنامه system installer:

در این مرحله روی دکمه فرمان next کلیک کرده و به مرحله بعدی بروید.

انتخاب نوع نصب (install type):

در این مرحله می توان بر حسب مورد یکی از حالت های زیر را برای سیستم عامل لینوکس انتخاب نمود.

۱- work station

۲- server system

۳- custom system

۴- upgrade

 

حالت work station:

این حالت برای مواردی مورد استفاده قرار می گیرد که نمی خواهید از سیستم عامل لینوکس به عنوان سرویس دهنده (server) استفاده کنید.

 

حالت server system:

با انتخاب این گزینه سیستم عامل لینوکس به عنوان یک سیستم عامل سرویس دهنده (server) نصب می شود. در واقع، با انتخاب این گزینه، مؤلفه های بیشتری نسبت به حالت work station روی سیستم نصب می گردد. برای مثال سرویس هایی از قبیل:

ftp server

mail server

apache web server

تذکر: انتخاب گزینه system server برای سیستم عامل لینوکس باعث می گردد تا فضای بیشتری از دیسک سخت اشغال گردد.

 

حالت custom system:

توصیه می شود این گزینه را برای نصب سیستم عامل red hat linux 7.0 انتخاب کنید، زیرا در این صورت در هنگام نصب، در زمینه انتخاب مؤلفه ها و نیز تنظیمات سخت افزاری و غیره اختیار بیشتری دارید. تذکر: مدت زمانی که برای نصب سیستم عامل red hat linux 7.0 روی سیستم سپری می گردد، بستگی به سرعت cd-rom، پردازشگر دستگاه و انتخاب نوع نصب سیستم عامل دارد ولی به طور متوسط بین ۱۰ تا ۳۰ دقیقه زمان لازم است تا سیستم عامل red hat linux 7.0 روی سیستم نصب گردد.

تذکر: انتخاب روش نصب به صورت custom system برای افراد مبتدی توصیه نمی شود. در اینجا به دلیل بررسی دقیق و کامل مراحل نصب، روش نصب به صورت custom system انتخاب شده است.

صفحه مربوط به انتخاب ابزار جهت پارتیشن بندی فضای دیسک سخت (manual partitioning):

پس از انتخاب گزینه custom system در صفحه install type و کلیک روی دکمه فرمان next ، جهت انتخاب ابزاری برای پارتیشن بندی فضای دیسک سخت دو انتخاب به صورت زیر در اختیارتان قرار می گیرد:

۱- manual partition with disk druid

۲- manual partition with fdisk [expert only]

استفاده از هر یک از این دو ابزار fdisk, disk druid برای پارتیشن بندی فضای دیسک سخت مناسب است ، ولی استفاده از روش disk druid به دلیل گرافیکی بودن محیط آسانتر است ولی استفاده از روش fdisk ورود به محیط متن text mode می باشد، همچنین استفاده از فرامین آن نیازمند تربه و مهارت بیشتری می باشد.

 

 

 

استفاده از روش disk druid:

جهت انتخاب این روش برای پارتیشن بندی فضای دیسک سخت می باید گزینهmanually partition with disk druid را انتخاب کرده و سپس روی دکمه فرمان next کلیک نمایید. در این مرحله فهرستی از پارتیشن های موجود به خمراه اندازه ، نوع و فضای هر یک از آنها ، مقدار فضای کل دیسک سخت (در صورت داشتن چند دیسک سخت روی سیستم اطلاعات مربوط به تمامی آن ها فهرست می شود) و فضای خالی و پارتیشن نشده از دیسک سخت نمایش داده می شود.

تذکر : بستگی به انتخاب نوع نصب سیستم عامل لینوکیس work station یا server مقدار فضایی که باید به دیسک سخت نسبت دهید،‌ متفاوت می باشد.

تذکر: حداقل مفدار فضای لازم برای نصب سیستم عامل red aht linux به طور تقریبی به صورت زیر است.

۱- work station     ۷۰۰ mb

۲- server system     ۱٫۷ mb

۳- custom system     ۱٫۷ mb

همانطوریکه بیان شد این مقادیر هگی حداقل فضای لازم هستند، اما شما می توانید در صورت در اختیار داشتن فضای خالی بیشتر روی دیسک سخت، فضای بیشتری را به این امر تخصیص دهید.

ابزار disk druid اطلاعات لازم از فضای دیسک سخت را در اختیار شما قرار می دهد. حال اگر فضای خالی به اندازه مورد نظر روی دیسک سخت وجود دارد ،‌می توان به اضافه کردن پارتیشن های سیستم عامل لینوکس روی دیسک سخت اقدام نمود و در صورتی که به اندازه کافی فضا روی دیسک سخت وجود ندارد باید مقداری از پارتیشن های موجود روی دیسک سخت را حذف کرده تا فضای لازم جهت پارتیشن بندی در اختیارتان قرار گیرد.

 

محیط disk druid:

محیط ابزرا disk druid از سه بخش زیر تشکیل شده است:

۱-                             تقسیم بندی و پارتیشن های جاری دیسک سخت را نمایش می دهد          (current disk partition).

۲-                             خلاصه ای از وضعیت دیسک سخت را نمایش می دهد. (disk summaries).

۳-                             دکمه های فرمان جهت کار در محیط disk druid (command buttons).

 

 

 

بخش current disk partition:

در این بخش هر خط دارای ۵ فیلد می باشد که عبارتند از:

۱- Mount point

۲- device

۳- requested

۴- actual

۵- type

انواع type هایی که برای هر پارتیشن می توانید انتخاب کنید عبارتند از:

۱- linux swap

۲- linux native

۳- linux raid

۴- dos 16-bit<32m

۵- dos 16-bit>=32m

 

بخش drive summaries:

در این بخش خلاصه ای از وضعیت دیسک سخت (در صورت داشتن، چند دیسک سخت روی سیستم،‌ خلاصشه ای از وضعیت هر یک را گزارش می دهد) موجود روی سیستم را نمایش می دهد جهت نمایش وضعیت هر یک از این دیسک های سخت روی سیستم در هر خط ۶ فیلد را به صورت زیر پر می کند.

۱- drive

۲- geom (c/h/s)

۳- total (m)

۴- free (m)

۵- used (m)

۶- used(%)

۱-                             دیسک های سخت متصل به سیستم را نمایش می دهد. برای مثال در صورت داشتن یک دیسک سخت روی سیستم ،‌آن را با had و دیسک سخت دوم متصل به سیستم را hdb (در صورت وجود) و به همین ترتیب نمایش می دهد.

۲-                             Geom: این فیلد بیانگر وضعیت هندسی دیسک سخت است. در این فیلد تعداد سیلندر ، تعداد head و sector های دیسک سخت نشان داده می شود.

۳-                             Total (m): مقدار ظرفیت کل دیسک سخت را نمایش می دهد. (بر حسب مگابایت).

۴-                             Free (m): مقدار فضای خالی از دیسک سخت را نمایش می دهد (بر حسب مگابایت).

۵-                             Used (m): معین می کند تا چه حجمی از فضای دیسک سخت پارتیشن بندی شده است. (بر حسب مگابایت)

۶-                             Used (%): مقدار فضای استفاده شده از دیسک سخت را بر حسب درصد نمایش می دهد.

بخش دکمه های فرمان:

دکمه های فرمان که در این بخش می توانید از آن ها استفاده کنید:

۱- add

۲- delete

۳- ok

۴- back

چگونگی اضافه کردن یک پارتیشن جدید:

برای اضافه کردن یک پارتیشن جدید به کمک ابزار disk druid ابتدا روی دکمه فرمان add کلیک نمایید. پس از آن جعبه گفتگویی شامل فیلد های زیر و دکمه های فرمان ok و cancel ظاهر می گردد.

۱- mount point

۲- size

۳- used remaining space?

۴- partition type

۵- allawable drives

و دکمه های فرمان ok  و cancel.

۱- mount point:

در این فیلد می باید mount point مربوط به پارتیشن را مشخص نمایید.

تذکر: دقت نمایید که شما باید حداقل دو فایل سیستم ، یکی از نوع linux native و دیگری از نوع linux swap، روی سیستم ایجاد نمایید.

تذکر: mount point که برای پارتیشن از نوع linux native انتخاب می کنید،‌باید کاراکتر / باشد.

تذکر: توصیه می شود علاوه بر دو فایل سیستم linux native, linux swap، چهار فایل سیستم دیگر روی دیسک سخت ایجاد نمایید. این فایل سیستم ها عبارتند از:

/usr,/var,/home,/usr/local

(در صورت نیاز به توضیحات بیشتر در ازرتباط با فیل سیستم ها می توانید به فصل قبل مراجعه نمایید).

توجه: برای فایل سیستم از نوع linux swap نباید mount point انتخاب نمایید. همچنین توصیه می شود در صورت در اختیار داشتن فضای لازم روی دیسک سخت ، فضایی به اندازه ۱۳۳mb را به پارتیشن از نوع linux swap تخصیص دهید.

 

۲- اندازه پارتیشن (size):

در این فیلد می باید اندازه مورد نظر از فضای دیسک سخت را برای پارتیشنی که می خواهید ایجاد نمایید را بر حسب مگابایت تعیین نمایید.

۳- نوع پارتیشن (partition type):

برای تعیین نوع پارتیشنی که می خواهید ایجاد نمایید می باید روی آیکون کنار عبارت partition type کلیک نمایید. پس از آن فهرستی از انواع مختلف پارتیشن ها در اختیارتان قرار می گیرد که عبارتند از:

۱- linux swap

۲- linux native

۳- linux raid

۴- dos 16-bit<32m

۵- dos 16-bit>=32m

 

۴- allowable drive:

این قسمت فهرستی از دیسک های سخت موجود روی سیستم را نمایش می دهد و در این قسمت شما می باید دیسک سختی را که می خواهیدپارتیشن مربوطه روی آن ایجاد گردد را انتخاب نمایید.

 

۵- used remaining space?:

در صورتیکه بخواهید از مقدار فضای باقیمانده دیسک سخت به عنوان مقدار فضای یک پارتیشن استفاده نمایید روی آیکون کنار آن کلیک نمایید.

پس از تکمیل اطلاعات فوق و سپس کلیک روی دکمه فرمان ok پارتیشن مورد نظر ایجاد ی گردد و در صورت انصراف یا نادیده گرفتن اطلاعات وارد شده روی دکمه فرمان cancel  کلیک نمایید.

 

 

دکمه فرمان edit:

از این دکمه فرمان می توانید در صورت نیاز به ویرایش و اصلاح یک پارتیشن ایجاد شده استفاده نمایید.

 

دکمه فرمان delete:

در صورتیکه بخواهید پارتیشن ایجاد شده روی دیسک سخت را حذف کنید، می توانید از این دکمه فرمان استفاد کنید.

 

ثبت تغییرات و ورود به مرحله بعد:

در صورتیکه بخواهید همه تغییرات اعمال شده روی سیستم را ثبت و ذخیره نمایید، روی دکمه فرمان next کلیک کرده و به مدحله بعدی از برنامه نصب بروید.

 

استفاده از ابزرا fdisk:

همانطوریکه قبلاً نیز ذکر گردید می توان از دستور fdisk برای پارتیشن بندی فضای دیسک سخت استفاد نمود.

جهت استفاده از ابزار fdisk در صفحه مربوط به manual partitioning گزینه manually partition with fdisk را انتخاب کرده و سپس روی دکمه فرمان next کلیک نمایید . در صفحه مربوط به fdisk می باید ابتدا دیسک سخت متصل به سیستم را انتخاب کرده و سپس روی دکمه فرمان next کلیک نمایید.

در اینجا برای آشنایی با پارامترها و نحوه کار با دستور fdisk به ذکر پارامترهای این دستور می پردازیم:

 

Fdisk options:

M: فهرستی از پارامترهای قابل استفاده به همراه دستور fdisk را در اختیارتان قرار می دهد.

P: فهرستی ااز پارتیشن بندی های موجود روی دیسک سخت را ارائه می دهد.

O: ایجاد کردن پارتیشن جدید روی دیسک سخت.

T: برای تعیین و اغییر دادن نوع پارتیشن.

L: فهرستی از پارتیشن های مختلف روی دیسک سخت به همراه id number های آن ها ارائه می دهد.

 W: برای ذخیره کردن همه تغییرات اعمال شده و خارج شدن از دستور fdisk.

Q: خروج از برنامه fdisk و نادیده گرفتن تمامی تغییرات اعمال شده.

 

 

 

انتخاب پارتیشن ها جهت فرمت شدن (choose partitions format):

در این صفحه می باید پارتیشن های ایجاد شده را جهت فرمت انتخاب می نمایید، همچنین می توانید جهت بررسی bad block های احتمالی روی دیسک سخت گزینه check for bad blocks while formatting را انتخاب کنید. (انتخاب این گزینه اختیاری می باشد).

پیکربندی نرم افزار lilo:

این صفحه به پیکربندی نرم افزار lilo (linux loader) می پردازد (جهت به دست آوردن اطلاعات بیشتر به فصل هفتم مراجعه نمایید). همچنین در این صفحه می توانید به ایجاد کردن دیسک boot و نیز در صورت نصب نرم افزار lilo ، این نرم افزار روی کدام boot record نصب گردد بپردازید.

 

پیکربندی شبکه (network configuration):

در این صفحه می توانید در صورت داشتن کارت شبکه به پیکر بندی تنظیمات مربوط به کارت شبکه از قبیل پیکربندی سرویس dhcp ، آدرس های netmask, ip و آدرس network شبکه همچنین host name ، آدرس defaul gateway و غیره بپردازید (برای اطلاعات بیشتر در این ارتباط به فصل سیزدهم مراجعه نمایید).

صفحه انتخاب time zone:

در این صفحه می توانید ناحیه مورد نظر را انتخاب کنید. برای مثال نام کشور ایران را انتخاب نمایید و سپس روی دکمه فرمان next کلیک نمایید.

 

تعیین رمز عبور ریشه:

در این مرحله ،‌برنامه نصب از شما می خواهد تا رمز عبور برای کاربر root را وارد نمایید. کاربر root در سیستم عامل لینوکس، همانند سایر سیستم های عامل مبتنی بر یونیس، نقش مدیر سیستم را ایف می کند. همچنین در این صفحه می توانید کاربرانی را برای سیستم عامل لینوکس تعریف نمایید. این کار در قسمت account name موجود در این صفحه به کمک دکمه های فرمان new, delete, edit, add انجام می پذیرد.

در صورتیکه شما تنظیمات مربوط به رمز های شبکه را تعیین نکرده باشید می توانید از این صفحه صرف نظر نمایید و در صورت تنظیم کردن آن می باید هر یک از فیلدهای موجود در این صفحه را پر نمایید.

 

پیکر بندی محیط گرافیک x (x configuration):

در این صفحه ،‌برنامه نصب سوالاتی را در ارتباط با سازنده و مدل نمایشگر و بسامد های افقی و عمودی مربوط به نمایشگر سیستم مطرح می کند. این صفحه از سه بخش تشکیل شده است که عبارتند از:

۱- Monitor configuration.

۲- horizontal sync.

۳- vertical sync.

 در بخش پیکربندی نمایشگر (monitor configuration) نام ،‌مدل و نوع نمایشگر متصل به سیستم را می باید تعیین نمایید. در این تخش فهرستی از انواع مختلق مدل های نمایشگر ارائه شده است. بخشی از مدل های موجود در این قسمت عبارتند از:

–                         acer

–                         acer 35c

–                         acer 54e

–                         acer 55es

–                         acer 55l

–                         acer 55c

–                         acer56i

همچنین در بخش مربوط به بسامد های عمودی و افقی می باید مقدار مناسب را وارد نمایید برای نمونه:

Horizontal sync                                 vertical sync

۳۱-۰-۵۴-۰                                       ۵۰٫۰-۱۱۰٫۰

پس از تکمیل اطلاعات فوق روی دکمه فرمان next کلیک نمایید.

پیکربندی کارت گرافیک

در این صفحه تنظیمات مربوط به پیکربندی کارت گرافیک متصل به دستگاه از قبیل مقدار حافظه کارت گرافیک ،‌تنظیمات مربوط به وضوح و دقت کارت گرافیک و نیز انتخاب window manager پیش فرض سیستم عامل لینوکس انجام می پذیرد.

همانطوریکه قبلاً نیز بیان گردید برنامه نصب سیستم عامل لینوکس به صورت خودکار سعی در تشخیص نوع دستگاه سخت افزاری سیستم می کند (auto probing ولی در صورتی که انتخاب انجام شده مطابق با نوع و مدل دستگاه و ابزار مورد نظر نباشد شما قادر خواهید بود تا خودتان به پیکربندی آن اقدام نمایید.

در فثرستی که در این صفحه به نمایش در آمده است لیستی از انواع مدل های کارت گرافیک دیده می شود که شما می توانید مطابق با کارت گرافیک متصل به سیستم و نیز داشتن اطلاعات کافی در ازتباط با مشخصات کارت گرافیک سیستم ، در لیست مربوطه نوع و مدل سازگار با کارت گرافیک را انتخاب نمایید.

برای نمونه بعضی از انواع مدل های کارت گرافیک ارئه شده در لیست مربوطه به صورت زیر می باشد:

Agp 2d/3d v.in.agp-740d

Agx (generic)

Asus 3dexpiorex

Asus agp-v2740

Asus pci-av264ct

Asus pci-v264ct

Ati 3d pro turbo

Ati 3d pro turbo pc2tv

Ati 3d xpression

Ati 3d xpression+

همچنین شما در این صفحه می توانید در مقابل گزینه default desktop به انتخاب window manager پیش فرض سسیستم عامل لینوکس بپردازید. انتخاب هایی که برای این گزینه در اختیارتان قرار می گیرد عبارتند از:

۱- gnome

۲- kde

سیستم عامل لینوکس برای محیط گرافیک (محیطx) از یک سری window manager در این محیط استفاده می کند که هر یک از آنها ابزارهایی را جهت کار در محیط گرافیک برای کابران آماده می سازند.

از window manager های قوی و کارآمد این سیستم عامل می توان به به kde, gnome اشاره نمود که ابزار بسیار مفید و کارآمدی برای کار در محیط سیستم عامل لینوکس می باشند (برای توضیحات بیشتر در این ارتباط به فصل بعد مراجعه نمایید).

تذکر: شما می توانید در هر زمان که مایل باشید default desktop سیستم عامل لینوکس را تغییر دهید. بنابراین در صورت هر انتخابی در این صفحه قادر خواهید بود تا در صورت نیاز این مقدار پیش فرض را تغییر دهید.

از دیگر پارامترهایی که می توانید در ارتباط با پیکربندی کارت گرافیک انجام دهید انتخاب گزینه customize x configuration می باشد. با انتخاب این گزینه می توانید تنظیمات دیگری از کارت گرافیک را انج ام دهید. برای این منظور ابتدا گزینه customize x configuration را انتخاب کرده و سپس روی دکمه next کلیک نمایید این پارامترها عبارتند از:

۸ bits per pixel

۱۶ bits per Pixel

۳۲ bits per pixel

۶۴۰×۴۸۰

۶۴۰×۴۸۰

۶۴۰×۴۸۰

۸۰۰×۶۰۰

۸۰۰×۶۰۰

۸۰۰×۶۰۰

۱۰۲۴×۷۶۸

۱۰۲۴×۷۶۸

۱۰۲۴×۷۶۸

۱۱۲۵×۸۶۴

۱۱۲۵×۸۶۴

۱۲۲۸×۱۰۲۴

شما نیز می توانید با توجه به قابلیت های کارت گرافیک سیستم ، دقت و وضوح کارت گرافیک بر حسب مورد گزینه مورد نظر را انتخاب نمایید.

در صفحه مربوط به پیکر بندی کارت گرافیک در صورتی نخواهید اقدام به پیکر بندی کارت گرافیک نمایید می توانید گزینه skip x configuration را انتخاب نمایید. همچنین در صورتی که بخواهید ورود به سیستم عامل لینوکس در محیط گرافیک باشد (در هنگام راه اندازی سیستم) می توانید گزینه use graphical login در این صفحه را انتخاب نمایید.

پس تکمیل تمامی تنظیمات مربوط به کارت گرافیک روی دکمه next کلیک نمایید.

 

صفحه about installation:

در این صفحه با کلیک کردن روی دکمه فران next برنامه نصب سیستم عامل لینوکس ابتدا اقدام به فرمت کردن فایل سیستم های ایجاد شده از قبیل فایل سیستم های linux swap, linux native می کند و سپس به نصب مؤلفه ها و بسته های نرم افزاری انتخاب شده می پردازد.

 

 

 

ایجاد کردن فلاپی راه انداز سیستم عامل نوکس boot disk creation:

در این مرحله برنامه نصب از شما می خواهد تا یک فلاپی دیسک سالم را در داخل درایو مربوطه قرار دهید تا فایل های مربوط به راه اندازی سیستم عامل لینوکس را روی فلاپی کپی نماید.

تذکر : توصیه می شود تا حتماً اقدام به ایجاد فلاپی راه انداز سیستم عامل لینوکس نمایید زیرا در مواقعی که سیستم دچار اشکالاتی گردد و به صورت نرمال راه اندازی نمی شود می اوانید از این فلاپی راه انداز جهت boot کردن سیستم عامل لینوکس استفاده نمایید.

از قبیل مواقعی که می باید حتماً از این فلاپی استفاده نمایید همگامی است که نرم افزار lilo را روی سیستم نصب نکرده باشید، در این حالت برای راه اندازی سیستم عامل لینوکس باید از این فلاپی استفاده نمایید.

برای این منظور یک فلاپی درون درایو مربوطه قرار داده و سپس دکمه فرمان next کلیک نمایید.

در صورتی که به هر دلیل بخواهید از ایجاد فلاپی راه انداز سیستم عامل لینوکس صرف نظر کنید می توانید گزینه skip boot disk creation را انتخاب نمایید.

صفحه تبریک برنامه نصب (congratulation):

در این صفحه برنامه نصب ضمن تبریک ، پایان برنامه نصب را اعلام می می کند. در این مرحله با کلیک روی دکمه فرمان exit فرآیند نصب سیستم عامل لینوکس پایان می پذیرد و سیستم راه اندازی مجدد (reboot) می شود.

login

فرآیند ورود به سیستم عامل لینوکس را login می گویند. پیش از استفاده از سیستم عامل لینوکس شما باید دارای یک نام کاربری (user id)  ،همچنین یک رمز عبور (password) باشید. به دلیلی آن که سیستم عامل لینوکس یک سیستم عامل چند کاربره می باشد، فرآیند login کردن به این سیستم عامل به جهت این است که سیستم عامل مشخصات شخصی را که می خواهد وارد سیستم عامل شود و از منابع آن استفاده نماید را در این زمان بررسی می کند تا از دسترسی غیر مجاز جلوگیری نماید. همچنین سیستم عامل از این طریق بتواند محیط کاری مناسب و تعریف شده توسط مدیر سیستم (کاربر root) را برای کاربران انجاد نماید. بنابراین در صورتی که به هر دلیل فاقد یکی از این دو مورد (نام کاربری و رمز عبور) هستید ،‌می باید با مدیر سیستم که همان کاربر root سیستم عامل لینوکس می باشد تماس گرفته تا یک نام کاربری و رمز عبور برای استفاده شما از سیستم عامل و منابع آن ایجاد نماید.

سیستم عامل لینوکس همانند سیستم عامل های مبتنی بر یونیکس یک حساب کامل از نحوه کار کاربران در این سیستم عامل و منابع موجود آن در خود نگهداری می کند. این اطلاعات از قبیل :‌نام کاربران تعریف شده، زمان ورود هر کاربر به سیستم، مدت زمانی را که هر کاربر از سیستم استفاده کرده است،‌ هر کاربر صاحب کدام فایل ها و دایرکتوری ها می باشد و در طی کار با سیستم به کدامیک از آن ها و منابع و در طی کار با سیستم به کدامیک از آنها و منابع سیستم دسترسی داشته است، نوع ترمینال کاربر و غیره می باشد.

پس از در اختیار داشتن نام کاربری و رمز عبور می توانید کار با سیستم عامل لینوکس را آغاز نمایید. با مشاهده اعلان زیر روی صفحه نمایگر نام کاربری خود را در مقابل واژه login وارد نمایید:

 

Local host login:

پس از وارد کردن نام کاربری کلید enter را فشار دهید ،‌در این مرحله سیستم عامل لینوکس از شما می خواهد تا رمز عبور خود را نیز در مقابل واژه password وارد کرده و سپس کلید enter را فشار دهید.

 

فرآیند خارج شدن از سیستم عامل لینوکس (عمل logout):

فرآیند خارج شدن از سیستم عامل لینوکس را logout می نامند. هنگامی که کار کاربر روی سیستم پایان یافت، باید از محیط سیستم عامل خارج شود. برای انجام این امر باید فرمان logout را صادر نماید.

اگر عمل logout را انجام ندهید، شخص دیگری می تواند با استفاده از کامپیوتر یا ترمیتالی که هم اینک مشغول کار روی آن بوده اید به فایل ها و دایرکتوریهای شما دسترسی پیدا کند و با تمامی این فایل ها کارنماید. بنابراین باید پس از اتمام کار، از سیستم عامل لینوکس خارج شوید. پس از اجرا کردن فرمان logout روی صفحه نمایشگر دوباره پیغام login ظاهر می گردد.

عمل خارج شدن از سیستم عامل لینوکس در shell های مختلف مقدار کمی با یکدیگر تفاوت دارد ولی در اغلب گونه های این سیستم عامل با استفاده از کلید ترکیبی ctrl+d می توان از سیستم عامل خارج شد. ولی استفاده از این کلید ترکیبی در بعضی از شبکه ها که از سیستم عامل لینوکس استفاده می کنند برای عدم استفاده کاربران از این کلید ترکیبی از استفاده آن جلوگیری می کنند.

طراحی قالب وردپرس اصلی ترین حرفه در شرکت فناوی اطلاعات آنفایو است. مهمترین دستاوردطراحی قالب وردپرس باید شناساندن نام تجاری ، معرفی خدمات و محصولات شما باشد که رسیدن به این مهم با رعایت استانداردهای جهانی طراحی سایت که شامل بهینه سازی وب سایت بر اساس الگوریتم موتورهای جستجو ، در کنار داشتن ظاهری زیبا فراهم می شود. در دنیای مجازی امروز و عصر پیشرفته ارتباطات برای صاحبان سازمان ها ، نهادهای دولتی و صاحبان مشاغل وکسب وکار آزاد داشتن یک وب سایت امری ضروری است .از مزایای داشتن سایت معرفی ، اطلاع رسانی ، بازاریابی و قابلیت های نوین تبلیغاتی میباشد .کاربران میتوانند از هر نقطه دنیا فقط با یک کلیک به شما دسترسی داشته باشند.

شرکت آنفایو خدمات طراحی سایت (طراحی وب) خود را، با توجه به نیازهای کارفرمایان، نوع فعالیت و متناسب با بودجه در نظر گرفته شده برای طراحی سایت (طراحی وب) در نظر می گیرد. آنفایو با بهره گیری از بهتریت متخصصین حرفه ای برنامه نویسی ، داشتن تیم تخصصی طراحی سایت ، تسلط به علوم روز دنیای کامپیوتر و اینترنت و مشاوره رایگان وپشتیبانی ۲۴ ساعته آمادگی خود را برای طراحی وب سایت های دولتی ، سازمانی ، شرکتی وشخصی با تلفیق هنر گرافیک دیجیتالی و جدیدترین تکنیک های برنامه ویسی اعلام میدارد .افزایش آمار ، دسترسی ساده کاربران و سرعت وب سایت خود را به شرکت طراحی سایت و طراحی قالب وردپرس آنفایو بسپارید.