دو شاخص مهم شبکه : پهناى باند و میزان تاخیر :

پهناى باند از جمله واژه هاى متداول در دنیاى شبکه هاى کامپیوترى است که به نرخ انتقال داده توسط یک اتصال شبکه و یا یک اینترفیس، اشاره مى نماید. این واژه از رشته مهندسى برق اقتباس شده است. در این شاخه از علوم ، پهناى باند نشان دهنده مجموع فاصله و یا محدوده بین بالاترین و پائین ترین سیگنال بر روى کانال هاى مخابرانى (باند)، است. به منظور سنجش اندازه پهناى باند از واحد ” تعداد بایت در ثانیه ” و یا bps استفاده مى شود.
پهناى باند تنها عامل تعیین کننده سرعت یک شبکه از زاویه کاربران نبوده و یکى دیگر از عناصر تاثیرگذار ، “میزان تاخیر” در یک شبکه است که مى تواند برنامه هاى متعددى را که بر روى شبکه اجراء مى گردند، تحت تاثیر قرار دهد.

پهناى باند چیست ؟
تولید کنندگان تجهیزات سخت افزارى شبکه در زمان ارائه محصولات خود تبلیغات زیادى را در ارتباط با پهناى باند ، انجام مى دهند . اکثر کاربران اینترنت نسبت به میزان پهناى باند مودم خود و یا سرویس اینترنت braodband داراى آگاهى لازم مى باشند. پهناى باند، ظرفیت اتصال ایجاد شده را مشخص نموده و بدیهى است که هر اندازه ظرفیت فوق بیشتر باشد ، امکان دستیابى به منابع شبکه با سرعت بیشترى فراهم مى گردد . پهناى باند ، ظرفیت تئورى و یا عملى یک اتصال شبکه و یا یک اینترفیس را مشخص نموده که در عمل ممکن است با یکدیگر متفاوت باشند . مثلا” یک مودم V.90 پهناى باندى معادل ۵۶ kbps را در حالت سقف پهناى باند حمایت مى نماید ولى با توجه به محدودیت هاى خطوط تلفن و سایر عوامل موجود، عملا” امکان رسیدن به محدوده فوق وجود نخواهد داشت . یک شبکه اترنت سریع نیز از لحاظ تئورى قادر به حمایت پهناى باندى معادل ۱۰۰Mbps است ، ولى عملا” این وضعیت در عمل محقق نخواهد شد ( تفاوت ظرفیت تئورى پهناى باند با ظرفیت واقعى ).

پهناى باند بالا و broadband
در برخى موارد واژه هاى “پهناى باند بالا” و ” braodband ” به جاى یکدیگر استفاده مى گردند. کارشناسان شبکه در برخى موارد از واژه “پهناى باند بالا ” به منظور مشخص نمودن سرعت بالاى اتصال به اینترنت استفاده مى نمایند. در این رابطه تعاریف متفاوتى وجود دارد. این نوع اتصالات، پهناى باندى بین ۶۴Kbps تا ۳۰۰kbps و یا بیشتر را ارائه مى نمایند. پهناى باند بالا با broadband متفاوت است. broadband، نشاندهنده روش استفاده شده به منظور ایجاد یک ارتباط است در صورتى که پهناى باند، نرخ انتقال داده از طریق محیط انتقال را نشان مى دهد.

اندازه گیرى پهناى باند شبکه
به منظور اندازه گیرى پهناى باند اتصال شبکه مى توان از ابزارهاى متعددى استفاده نمود. براى اندازه گیرى پهناى باند در شبکه هاى محلى ( LAN )، از برنامه هائى نظیر netpref و ttcp ، استفاده مى گردد. در زمان اتصال به اینترنت و به منظور تست پهناى باند مى توان از برنامه هاى متعددى استفاده نمود. تعداد زیادى از برنامه هاى فوق را مى توان با مراجعه به صفحات وب عمومى استفاده نمود. صرف نظر از نوع نرم افزارى که از آن به منظور اندازه گیرى پهناى باند استفاده مى گردد ، پهناى باند داراى محدوده بسیار متغیرى است که اندازه گیرى دقیق آن امرى مشکل است.

تاخیر
پهناى باند صرفا” یکى از عناصر تاثیر گذار در سرعت یک شبکه است. تاخیر( Latency ) که نشان دهنده میزان تاخیر در پردازش داده در شبکه است ، یکى دیگر از عناصر مهم در ارزیابى کارآئى و سرعت یک شبکه است که داراى ارتباطى نزدیک با پهناى باند مى باشد. از لحاظ تئورى سقف پهناى باند ثابت است. پهناى باند واقعى متغیر بوده و مى تواند عامل بروز تاخیر در یک شبکه گردد. وجود تاخیر زیاد در پردازش داده در شبکه و در یک محدوده زمانى کوتاه مى تواند باعث بروز یک بحران در شبکه شده و پیامد آن پیشگیرى از حرکت داده بر روى محیط انتقال و کاهش استفاده موثر از پهناى باند باشد.

تاخیر و سرویس اینترنت ماهواره اى
دستیابى به اینترنت با استفاده از ماهواره به خوبى تفاوت بین پهناى باند و تاخیر را نشان مى دهد. ارتباطات مبتنى بر ماهواره داراى پهناى باند و تاخیر بالائى مى باشند . مثلا” زمانى که کاربرى درخواست یک صفحه وب را مى نمائید، مدت زمانى که بطول مى انجامد تا صفحه در حافظه مستقر گردد با این که کوتاه بنظر مى آید ولى کاملا” ملموس است. تاخیر فوق به دلیل تاخیر انتشار است .علاوه بر تاخیر انتشار ، یک شبکه ممکن است با نوع هاى دیگرى از تاخیر مواجه گردد . تاخیر انتقال ( مرتبط با خصایص فیزیکى محیط انتقال ) و تاخیر پردازش ( ارسال درخواست از طریق سرویس دهندگان پروکسى و یا ایجاد hops بر روى اینترنت ) دو نمونه متداول در این زمینه مى باشند .

اندازه گیرى تاخیر در یک شبکه
از ابزارهاى شبکه اى متعددى نظیر ping و traceroute مى توان به منظور اندازه گیرى میزان تاخیر در یک شبکه استفاده نمود . برنامه هاى فوق فاصله زمانى بین ارسال یک بسته اطلاعاتى از مبداء به مقصد و برگشت آن را محاسبه مى نمایند . به زمان فوق round-trip ، گفته مى شود . round-trip تنها روش موجود به منظور تشخیص و یا بدست آوردن میزان تاخیر در یک شبکه نبوده و در این رابطه مى توان از برنامه هاى متعددى استفاده نمود .

پهناى باند و تاخیر دو عنصر تاثیر گذار در کارائى یک شبکه مى باشند .معمولا” از واژه ( QoS ( Quality of Service به منظور نشان دادن وضعیت کارآئى یک شبکه استفاده مى گردد که در آن دو شاخص مهم پهناى باند و تاخیر مورد توجه قرار مى گیرد.

طراحی قالب وردپرس اصلی ترین حرفه در شرکت فناوی اطلاعات آنفایو است. مهمترین دستاوردطراحی قالب وردپرس باید شناساندن نام تجاری ، معرفی خدمات و محصولات شما باشد که رسیدن به این مهم با رعایت استانداردهای جهانی طراحی سایت که شامل بهینه سازی وب سایت بر اساس الگوریتم موتورهای جستجو ، در کنار داشتن ظاهری زیبا فراهم می شود. در دنیای مجازی امروز و عصر پیشرفته ارتباطات برای صاحبان سازمان ها ، نهادهای دولتی و صاحبان مشاغل وکسب وکار آزاد داشتن یک وب سایت امری ضروری است .از مزایای داشتن سایت معرفی ، اطلاع رسانی ، بازاریابی و قابلیت های نوین تبلیغاتی میباشد .کاربران میتوانند از هر نقطه دنیا فقط با یک کلیک به شما دسترسی داشته باشند.

شرکت آنفایو خدمات طراحی سایت (طراحی وب) خود را، با توجه به نیازهای کارفرمایان، نوع فعالیت و متناسب با بودجه در نظر گرفته شده برای طراحی سایت (طراحی وب) در نظر می گیرد. آنفایو با بهره گیری از بهتریت متخصصین حرفه ای برنامه نویسی ، داشتن تیم تخصصی طراحی سایت ، تسلط به علوم روز دنیای کامپیوتر و اینترنت و مشاوره رایگان وپشتیبانی ۲۴ ساعته آمادگی خود را برای طراحی وب سایت های دولتی ، سازمانی ، شرکتی وشخصی با تلفیق هنر گرافیک دیجیتالی و جدیدترین تکنیک های برنامه ویسی اعلام میدارد .افزایش آمار ، دسترسی ساده کاربران و سرعت وب سایت خود را به شرکت طراحی سایت و طراحی قالب وردپرس آنفایو بسپارید.