تاریخچه php

فکر اوليه php در پاييز سال 1994توسط Rasmus Lerdorf ايجاد شد و مخفف واژگان Personal Home Pages به حساب مي آيد. در ابتدا نگارشي از php در صفحه شخصي وي به کارگرفته شده تا اطلاعاتي از کساني که رزومه وي را مي بينند نگاه داشته شود. اکنون php4 آخرين نگارش اين محصول است که درآن از موتور اسکريپت zend براي بدست آوردن قابليت هاي بيشتر استفاده شده است .
هم اکنون برآورد مي شود بيش از 000/100/5 سايت از php استفاده کرده اند که اين ميزان از تمامي سايتهاي که ازسرورهاي IIS مايکروسافت استفاده مي کنند بيشتر است .

چگونه از PHP استفاده کنيم؟
PHP نرم افزاري رايگان و Open source است که مي توان آنرا از سايت www.php.net دريافت کرد . دراين سايت بسياري از نرم افزارهايي که براي کار با php طراحي شده اند معرفي گرديده است . ابزارهايي مانند php traid يک بسته نرم افزاري رايگان است ودرآن علاوه بر مفسرphp , مفسرزبان perl و موتورپايگاه mysql ونسخه تحت ويندوزوب سرورapache قراردارد.

PHP چيست ؟
با گسترش قابليت ها و موارد استفاده اين زبان PHP در معناي Hypertext Preprocessor به كار گرفته شد. عبارت پيش پردازشگر (Preprocessor) بدين معني است كه PHP اطلاعات را قبل از تبديل به زبان Html پردازش مي كند . بيشترترکيب ها ودستورات آن اززبانهاي c,java و perl گرفته شده که قابليتهاي منحصربه فردي به آن اضافه گرديده است . PHP زبان اسكريپتي سمت سرويس دهنده(server side)- Cross-Platform- Html Embeded است .

 سمت سرويس دهنده بودن PHP بدين معناست كه تمام پردازشهاي اين زبان بر روي سرويس دهنده (Server) انجام مي گيرد.
 منظور از Cross-Platform بودن اين زبان اين است كه بروي هر سيستم و با هر سيستم عاملي از قبيل : Unix, Windows NT, Macintosh, Os/2 اجرا ميشوند. توجه كنيد كه منظور از سيستم عامل، سيستم عامل هايي مي باشند كه بر روي سرويس دهنده نصب مي شوند. PHP نه تنها قابليت اجرا بر روي هر سيستم عاملي را دارا مي باشد بلكه براي منتقل كردن برنامه هاي آن از يك سيستم عامل به سيستم عامل ديگر احتياج بــه تغييرات اندكي خواهيد داشت و حتي در بعضي از موارد بدون احتياج به هيچ تغييري مي توانيد يك برنامه به زبان php را از يك سيستم عامل به سيستم عامل ديگر منتقل كنيد.

 منظور از Html embedded بودن PHP اين است كه دستورات اين زبان در بين كدهاي html قرار مي گيرند. بنابراين برنامه نويسي به زبان PHP كمي پيچيده تر از برنامه نويسي به زبان Html به حساب مي آيد.

PHP تا چه حدي شي گرا است وآيا امکاناتي که که در زبانهاي برنامه نويسي شي گراي کاملي همچون Java وجود دارد، در PHP هم پشتيباني ميشود؟

 تخريب کننده ها(Destractors):
نسخه فعلي PHP (با ZE 1) تابع تخريب کننده ندارد، بيشتر به اين خاطر است که آزاد سازي حافظه و برگرداندن حافظه تخصيص يافته دست برنامه نويس نيست. اما نسخه هاي بعدي تابع تخريب کننده را دارا مي باشد.

 کپسوله سازي و کنترل دسترسي(Encapsulation):
هيچ پشتيباني از کپسوله سازي در نسخه جاري PHP به عمل نيامده و تمام مشخصه ها و رفتارها Public هستند، اما در نسخه بعدي دو نوع Private و Protected افزوده شده است.

 چند شکلي(Polymorphism):
PHP چند شکلي را به اين صورت پشتيباني مي کند که اجازه ميدهد نمونه کلاس هاي فرزند به جاي نمونه کلاسهاي والد استفاده شوند .

 اتصال (انقياد )دير يا زود(binding Early vs. late )
دو پاسخ مناسب به اين موضوع به قرار ذيل است:
۱) از آنجايي که PHP يک زبان Loosely Type است، اين سوال پيش مي آيد.
۲) تمام اتصالات Late هستند. در PHP مقادير داراي نوع هستند ولي متغيرها بي نوع هستند، بنابراين اين سوال که اگه نوع متغير و مقدار متفاوت باشد کدام متد فراخواني شود، به وجود نمي آيد.

 توابع ايستا(Static Functions)
پشتيباني صريحي از Class Functionها وجود ندارد اما امکان دارد که با استفاده از سينتکس ()Classname::function تابع يک کلاس را فراخواني کرد. اين تابع تا زماني که به يک متغير داخلي ارجاع نکند ، به عنوان يک Class Function در نظر گرفته ميشود.

 درون نگري(Introspection):
در اين مورد PHP با دست پر ظاهر شده و توابع متنوعي براي کسب اطلاعات در مورد يک کلاس وجود دارد، مثلا بازيابي نام کلاس، نام يک تابع، نام متغيرهاي(مشخصه هاي) يک نمونه کلاس و …

مزایای PHPنسبت به ASP
1. سرعت
سرعت PHPبه مراتب قابل مقايسه با ASP نيست علتش اين است
كه Microsoft از يك Technology در اجرا كردن كدهاي زبان ASP استفاده مي كند كه در آن هر موقع شما تصميم به استفاده از يك عنصر خارجي مانند VBScript, MSSQL, ODBC و خيلي چيزهاي ديگر كه در حقيقت از Engine هاي خارجي استفاده مي كنند دستور به آن Engine خارجي مي دهد و جواب بدست آمده را بررسي و براي استفاده در اختيارادامه برنامه مي گذارد . همين رفت و برگشت و اجرا كردن Engine هاي خارجي باعث كند شدن سرويس دهي مي شود

2. استفاده بهينه از Memory
در IIS4 اگر شما در يك صفحه مثلا ۲۰ بار يك صفحه را Include كنيد اين صفحه ۲۰ بار در حافظه بارگذاري مي شود و درحقيقت حافظه شما ۲۰ برابر زيادتر اشغال مي شود . همين امر باعث كند شدن سيستم مي شود و در Load بالا مسلما مشكل زا خواهد شد .اين مشكل به طور كلي در PHP وجود نداشته و ندارد و استفاده درست از Memory در هنگام اجراي يك كد باعث شده است كه صفحات در Load بالا نيز به خوبي قابل رٶيت باشند .

3. خرج اضافي نداريم
مثلا در ASP اگر بخواهيد از امكاناتي نظير Encryption يا File Uploading يا ارسال نامه توسط كد برنامه استفاده كنيد بايد امكانات اضافي براي اين كار خريداري كنيد و نصب كنيد تا اين امكانات به IIS شما اضافه گردد . اين در حاليست كه در PHP همه اينها در هنگام Compile در نظر گرفته مي شوند و همگي از امكانات Standard اين زبان هستند و هيچ نصب يا خرج اضافي در كار نيست .

4. MySQL بهترين انتخاب، بيشترين سرعت
به خاطر قدرت خارق العاده MySQL و سازگار بودن اينDBMS با زبان PHP به صورتيكه PHP اتصال به MySQL را به صورت دستورات Internally پشتيباني مي كند و حتي نيازبه نصب Module اضافي براي اين كار نمي باشد ، از سرعت بسيار بالاﺋي در كار با SQL برخوردار است

5. نزديك بودن Syntax به ++C/C و Java
از آنجاﺋيكه اكثر برنامه نويسان از ++C/C استفاده كرده اند و بخاطر محبوب بودن بي حد Java معمولا با Syntax هاي اين دو زبان اكثرا آشنا هستند . PHP هم اكثر Syntax هاي خود را شبيه به اين زبانها انتخاب كرده است كه براي يادگيري دوباره Syntax دستورات دچار مشكل نشويد.

6. رفع ايرادات ، سريع ، بي دردسر
OpenSource بودن PHP اين امكان را به شما مي دهد كه شخصا اقدام به رفع مشكل كنيد

7. اجرا بر روي Platform هاي مختلف
يك مشكل اساسي براي ASP وجود دارد و آن اين است كهASP بدون Windows يعني هيچ ! بدليل اينكه ASP نصفي از كدها را توسط Engine هاي ويندوز اجرا مي كند كه درسيستم عامل هاي ديگر خبري از آنها نيست . لذا ASP در سيستم عاملهاي ديگر هميشه داراي ضعفهاي بزرگي است. اما PHP به دليل آنكه توسط GNU C Compiler در همه Platform ها قابل Compile شدن است و از Engine هاي خاص هيچ سيستم عاملي براي اجراي كدها استفاده نمي كند قابليت اجرا بر روي تعداد زيادي از OS ها را داراست كه اين يك مزيت براي برنامه نويس ها محسوب مي شود

نظر خود را بگذارید

-- بارگیری کد امنیتی --