آموزش ASP 3.0 برای مبتدیان – بخش اول

همان طور که مستحضر هستید، صفحات وب به دو دسته ایستا (Static) و پویا (Dynamic) تقسیم می شوند. صفحات Static صفحاتی هستند که همواره ثابت بوده و تغییر پیدا نمی کنند. اما صفحات Dynamic، بر خلاف آنها، همواره به صورت دینامیکی در حال تغییر هستند.
علاوه بر تقسیم بندی بالا، صفحات وب را به دو دسته صفحات سمت کاربر (Client Side) و سمت سرور (Server Side) نیز تقسیم می کنند. کد اصلی صفحات Server Side، از دید کاربران مخفی می ماند و کاربران به کد اصلی این گونه صفحات دسترسی ندارند. این صفحات بر روی سرور جرا می شوند.صفحات Client Side، صفحاتی هستند که بر روی کامپیوتر کاربر اجرا می شوند و در نتیجه، کاربر به کد اصلی دسترسی دارد. کدهای جاوااسکریپت از این گونه صفحات هستند.
برای ایجاد نمودن صفحات دینامیکی، از تکنولوژیهای مختلفی نظیر ASP, PHP, ASP.NET, JSP و … استفاده می کنند. ASP تکنولوژی است که توسط شرکت Microsoft ایجاد شده و می بایست بر روی سرور ویندوز (Windows) اجرا شود. ASP مخفف عبارت Active Server Pages به معنای صفحات فعال سرور می باشد.حال شاید این سوال برای شما پیش بیاید که اگر صفحات Server Side نظیر ASP، بر روی سرور اجرا می شوند، پس چگونه آنها را بر روی کامپیوتر خود اجرا نمائیم؟ مایکروسافت برای حل این مشکل، از IIS در ویندوزهای ۲۰۰۰,XP و PWS در ویندوزهای ۹۸,ME استفاده می کند. این نرم افزارها به شما این اجازه را می دهند که در حقیقت، یک سرور مجازی بر روی کامپیوتر خود ایجاد نمایید.
PWS مخفف عبارت Personal Web Server و IIS هم مخفف Internet Information Services می باشد. برای نصب و راه اندازی IIS در ویندوزهای ۲۰۰۰,XP، می بایست مراحل زیر را دنبال کنید:

۱- بر روی منوی Start و سپس Settings -> Control Panel کلیک نمایید.
۲- در پنجره Control Panel، بر روی اپلت Add or Remove Programs دوبار کلیک نمایید.
۳- سپس بر روی گزینه Add/Remove Windows Components موجود در سمت چپ صفحه، کلیک نمایید تا پنجره Windows Components Wizard نمایان شود.
۴- در لیست Components، بر روی گزینه Internet Information Services (IIS) کلیک کنید تا مربع کنار آن، علامت تیک بخورد. اگر رنگ داخل مربع، به صورت خاکستری در آمد، بدین معناست که تنها قسمتی از IIS بر روی کامپیوتر نصب خواهد شد. پس بر روی گزینه Details کلیک کنید تا جزئیات IIS نمایان شود. حال گزینه هایی را که بدون علامت باقی مانده اند را تیک بزنید تا تمامی جزئیات نصب شوند. در نهایت بر روی دکمه OK کلیک کنید. حال می بایست رنگ داخل مربع کنار Internet Information Services (IIS)، به صورت سفید (به همراه یک علامت تیک) در آمده باشد.۵- حال بر روی دکمه Next کلیک کنید.
۶- اگر که ویندوز خود را از روی CD نصب کرده باشید، در این مرحله می بایست CD ویندوز را درون درایو قرار دهید. در غیر این صورت نیازی به انجام این کار نیست.

پس از تنظیم IIS، نوبت به معرفی دایرکتوری مجازی (Virtual Directory) به آن می باشد. به وسیله این دایرکتوری مجازی، شما قادر خواهید بود صفحات Server Side (نظیر ASP) را بر روی کامپیوتر خود اجرا کنید. به طور پیش فرض، آدرس این پوشه به صورت X:\Inetpub\wwwroot خواهد بود که در آن، X نام پارتیشنی است که ویندوز ۲۰۰۰,XP شما در آنجا نصب شده است…برای ایجاد نمودن صفحات ASP، می بایست همانند فایلهای HTML عمل کنید. یعنی از یک نرم افزار WYSIWYG و یا یک نرم افزار متنی ساده نظیر Notepad استفاده نمایید. برای اینکه کارتان طولانی نشود، نرم افزار Front Page را باز کنید تا یک فایل HTML ساده که دارای تگهای پایه می باشد، ایجاد شود. آن را در مسیر X:\Inetpub\wwwroot و با پسوند asp ذخیره کنید (مثلا HelloWorld.asp). حال برای نوشتن اولین صفحه ASP خود، فایل ذخیره شده را با Notepad باز نمایید. حال قبل از تگ <html>، یعنی در بالای صفحه، عبارت زیر را تایپ نمایید:

<%@ Language=VBScript %>

سپس در بین تگهای </body> و <body>، عبارتهای زیر را تایپ نمایید:

<%
Response.Write(“Hello World!”)
%>

حال شما می بایست کدی شبیه به کد زیر را داشته باشید:

<%@ Language=VBScript %>
<html>

<head>
<title>Hello World</title>
</head>

<body>
<%
Response.Write(“Hello World!”)
%>
</body>

</html>

این قطعه کد سبب نمایش عبارت Hello World در صفحه وب شما می شود و اما تجزیه و تحلیل کد…
عبارت <%@ Language=VBScript %> در تمامی صفحات ASP وجود دارند. این عبارت بدین معناست که زبان به کار رفته در این فایل ASP، زبان اسکریپتی VBScript می باشد (از JavaScript هم برای درست کردن فایلهای ASP استفاده می کنند).
تمامی قطعه کدهای ASP می بایست در بین کاراکترهای <% و %> قرار بگیرند. این کاراکترها سبب می شوند که عبارتهای موجود بین آنها، ترجمه شده و به صورت خروجی HTML در بیاید.
از عبارت Response.Write هم برای نوشتن بر روی صفحه استفاده می شود.
حال برای تست این صفحه وب، مرورگر IE خود را باز کنید و یکی از دو عبارت زیر را در آن تایپ کرده و کلید Enter را فشار دهید:

http://localhost/HelloWorld.asp
http://YourComputerName/HelloWorld.asp

(من فرض کرده ام که شما نام فایل را به صورت HelloWorld.asp ذخیره کرده اید). در عبارت دوم، به جای عبارت YourComputerName می بایست نام کامپیوتر خود را که در هنگام نصب ویندوز، آن را وارد نمودید، وارد کنید. چنانچه این نام را به خاطر ندارید، می توانید با دنبال کردن مراحل زیر، آن نام را به دست آورید:

۱- بر روی My Computer کلیک سمت راست ماوس را زده و از منوی ظاهر شده، گزینه Properties را انتخاب کنید.۲- به قسمت Hardware بروید.۳- بر روی دکمه Device Manager کلیک کنید تا پنجره Device Manager نمایان شود.۴- در بالای این پنجره، نام کامپیوتر خود را می توانید مشاهده کنید.

هیچ فرقی نمی کند که از کدام یک از روشهای بالا برای مشاهده صفحه وب ASP خود استفاده کنید. چنان چه صفحه وب خود را مشاهده نکردید، مطمئن شوید که آن را در مسیر X:\Inetpub\wwwroot ذخیره کرده اید. یعنی آدرس اصلی فایل می بایست به صورت X:\Inetpub\wwwroot\HelloWorld.asp باشد.
پس از مشاهده صفحه، از منوی View گزینه Source را انتخاب کنید تا کد صفحه نمایان شود. مشاهده می کنید که از هیچ یک از کدهای ASP خبری نیست و کد خروجی آن که به صورت HTML می باشد، مشاهده می شود. این کد چیزی شبیه به کد زیر می باشد:

<html>

<head>
<title>HelloWorld</title>
</head>

<body>
Hello World!
</body>

</html>

آموزش ASP 3.0 برای مبتدیان

+ در این درس مروری بر متغیرها و VBScript خواهیم داشت…+ در نوشتن این آموزشها، از کتاب Sams Teach Yourself Active Server Pages 3.0 in 21 Days استفاده شده است.

متغیرها
متغیرها (Variables) را می توان همانند جعبه ای در نظر گرفت که محتوی یک مقدار می باشند. حال این مقدار می تواند یک عبارت رشته ای، یا یک عدد و یا یک مقدار درست (True) یا غلط (False) باشد. از متغیرها، می توان برای نگه داشتن اطلاعات ورودی که از کاربر گرفته شده است، استفاده نمود (در درسهای بعدی در مورد چگونگی انجام این کار، توضیح خواهم داد).
برای تعریف یک متغییر، از کلمه کلیدی Dim استفاده می شود. بدین صورت که ابتدا کلمه Dim آمده و سپس، بعد از گذاشتن یک جای خالی (Space)، نام متغیر مورد نظر خود را می نویسیم:

Dim NameOfVariable

برای مقداردهی به متغیرها، می بایست نام متغیر را نوشته، سپس علامت تساوی (=) را گذاشته و بعد از آن، مقدار مورد نظر خود را به متغیر بدهید:

NameOfVariable = “Hello! World”

کد فوق، رشته عبارت Hello! World را به متغیر NameOfVariable نسبت می دهد. چنان چه بخواهید یک مقدار عددی را به متغیر خود نسبت دهید، می بایست از استفاده از علامت کوتیشن (“) پرهیز کنید:

NameOfVariable = 17

همان طور که گفته شد، متغیرها دارای انواع مختلفی می باشند:

  • اعداد صحیح (Integer)
  • رشته ها (Strings)
  • درست یا غلط (Boolean)

شاید برای شما این سوال پیش بیاید که دانستن انواع متغیرها به چه دردی می خورد. در زبانهای برنامه نویسی دیگر، (به عنوان مثال در ASP.NET)، علاوه بر تعریف کردن یک متغیر، می بایست نوع آن متغیر را نیز تعریف کنید. به عنوان مثال اگر بخواهید یک متغیر را که حاوی یک رشته باشد، تعریف کنید، می بایست از کد زیر استفاده نمایید:

Dim NameOfVariable As String

اما در ASP، نیازی به این کار نیست و فقط کافیست که متغیر را تعریف کنید، نه نوع آن را. به این نوع متغیرها، Variant Variables (متغیرهای قابل تغییر) می گویند…
در VBScript امکان آن وجود دارد که شما، بدون آنکه متغیری را تعریف نمایید، از آن در کد برنامه استفاده نمایید. و این کار هم سبب بروز هیچ گونه خطایی نمی شود. اما بهتر است این کار را نکنید (در آینده نه چندان دور و با کسب تجربه، علت آن را خواهید فهمید). برای اینکه متوجه شوید که در کجا، از متغیری که قبلا آن را ایجاد نکرده اید، استفاده کرده اید، می توانید بعد از عبارت <%@ Language=VBScript %>، عبارت زیر را قرار دهید:

<% Option Explicit %>

این عبارت سبب می شود که در صورت استفاده از متغیری که قبلا ایجاد نشده است، پیغامی بر روی صفحه نمایش داده شود. به عنوان مثال، قطعه کد زیر را در نظر بگیرید:

<%@ Language = “VBScript” %>
<% Option Explicit %>

<html>

<head>
<title>Hello World!</title>
</head>

<body>
<%
Response.Write(NameOfVariable)
%>
</body>

</html>

این صفحه را با پسوند asp ذخیره کرده و به وسیله IIS، آن را اجرا کنید. با انجام این کار، پیغامی همانند پیغام زیر دریافت خواهید کرد:

Error Type:
Microsoft VBScript runtime (0x800A01F4)
Variable is undefined: ‘NameOfVariable’
/HelloWorld.asp, line 13

همان طور که مشاهده می کنید، در خط سوم این پیغام، عبارت Variable is undefined به معنای متغیر تعریف نشده می باشد، نشان داده شده است.

ثابتها
علاوه بر متغیرها، VBScript دارای نوع دیگری از داده ها به نام ثابتها (Constants) نیز می باشد. اگر بخواهید ثابتها را در ذهن خود تصور کنید، می توانید بگویید متغیری که فقط یک بار مقدار می گیرد و در طول کد ثابت می ماند… برای تعریف ثابتها، از کلمه Const استفاده می کنیم:

Const Telephone = “000-00-00”

از ثابتها، معمولا برای داده هایی استفاده می کنند که در طول برنامه، نیازی به عوض شدن ندارند. با استفاده از ثابتها، به راحتی می توانید بر روی سایت خود تسلط داشته باشید. به عنوان مثال، همان طور که در کد بالا مشاهده می کنید، ثابتی تحت عنوان Telephone ساخته شده است که به آن مقدار ۰۰۰-۰۰-۰۰ نسبت داده شده است. فرض کنید که این شماره تلفن شرکت X باشد. حال این شرکت، به جای دیگری انتقال پیدا کرده است. برای عوض کردن شماره تلفنهای درج شده در سایت، فقط کافیست که این یک ثابت را تغییر دهید. به همین راحتی!

آرایه ها
علاوه بر متغیرها و ثابتها، VBScript دارای نوع دیگری از داده ها تحت عنوان آرایه (Array) می باشد. برای ایجاد کردن آرایه ها، می بایست به صورت زیر عمل کنید:

Dim NameOfArray(X)

به جای حرف X، یک عدد جایگزین می شود. این عدد تعداد متغیرها را معلوم می کند. برای دستیابی به متغیر درون آرایه، می بایست نام آرایه را به همراه عدد مورد نظر که به آن اندیس (Index) می گویند، بیاورید. به عنوان مثال آرایه زیر را در نظر بگیرید:

Dim Marks(3)

این آرایه دارای چهار متغیر تحت نامهای Marks(0), Marks(1), Marks(2) و Marks(3) می باشد. معمولا از آرایه ها، برای ذخیره کردن مقادیر مربوط به هم استفاده می کنند. این کار سبب راحتی مقدار دهی و دستیابی به متغیرها می شود. به عنوان مثال فرض کنید می خواهید نمرات میان ترم یک دانش آموز را ذخیره کنید. برای انجام همچین کاری، استفاده از آرایه ها بسیار راحت تر از استفاده از متغیرها می باشد. برای درک این مطلب دو کد زیر را در نظر بگیرید:

Dim Marks(3)
Marks(0)=17
Marks(1)=10
Marks(2)=20
Marks(3)=15

Dim Marks0, Marks1, Marks2, Marks3
Marks0=17
Marks1=10
Marks2=20
Marks3=15

همان طور که مشاهده می کنید، استفاده از آرایه ها، کد نویسی را بسیار کم تر و کار با برنامه را بسیار راحت می نماید.علاوه بر روش فوق، می توانید از تابع Array برای مقدار دهی سریع به متغیرهای آرایه، استفاده کنید. روش این کار به صورت زیر است:

Dim NameOfArray
NameOfArray = Array(ValueOf1stVariable, ValueOf2ndVariable, ValueOf3rdVariable, …)

به عنوان مثال، آرایه Marks را که در بالا ساخته شد، می توانید به روش زیر بسازید:

Dim Marks
Marks = Array(17, 10, 20, 15)

حال که با انواع متغیرها آشنا شدید، به بررسی عملگرها (Operators) در VBScript می پردازیم…

عملگرها (Operators)
همان طور که در ریاضی، چند عدد را با هم جمع یا تفریق، ضرب یا تقسیم می کنید و یا باقیمانده و خارج قسمت یک تقسیم را به دست می آورید، در VBScript هم می توانید همین کارها را انجام دهید…
در بالا از یک عملگر انتساب یا Assigment که آن را با علامت مساوی (=) نمایش می دهند، استفاده کردید. همان طور که ملاحظه نمودید، از این عملگر برای نسبت دهی یک مقدار به یک متغیر استفاده می شد:

Dim MathematicsMark
MathematicsMark = 20

عملگر جمع
از این عملگر، برای جمع کردن دو عدد و یا ترکیب نمودن دو رشته با هم استفاده می کنند:

<%
Dim Marks
Marks = Array(20, 20, 0)
Response.Write(“Total of your number is: “)
Response.Write(Marks(0) + Marks(1) + Marks(2))
%>

ترکیب چندین رشته با یکدیگر:

<%
Dim x1, x2, x3
x1 = “My name is”
x2 = ” ”
x3 = “Mojtaba Dashtinejad”
Response.Write(x1 + x2 + x3)
%>

عملگر تفریق
از این عملگر هم، برای تفریق استفاده می شود:

<%
Dim n1, n2
n1 = 40
n2 = 50
Response.Write(n2 – n1)
%>

عملگر ضرب
علامت ستاره (*) به عنوان عملگر ضرب در کامپیوتر به کار می رود.

<%
Dim n1, n2
n1 = 40
n2 = 50
Response.Write(n2 * n1)
%>

عملگر تقسیم
در VBScript برای یک تقسیم، چندین عملگر وجود دارد. عملگر /، باقیمانده تقسیم را به طور کامل نمایش می دهد. اما عملگر \، تنها مقدار صحیح تقسیم را بر می گرداند:

<%
Response.Write(“25/4 = ” & 25/4)
Response.Write(“<br>”)
Response.Write(“25\4 = ” & 25\4)
%>

(عملگر & که در مثال بالا از آن استفاده شده است، برای چسباندن دو مقدار به یکدیگر استفاده می شود).
عملگر دیگری که مربوط به تقسیم می باشد، عملگر mod می باشد. این عملگر، باقیمانده تقسیم را بر می گرداند:

<%
Response.Write(“25 mod 4 returns ” & 25 mod 4)
%>

حق تقدم با کدام عملگر است؟به حاصل عبارت ساده ۲*۵-۵ فکر کنید. ممکن است فکر کنید که جواب این عبارت برابر ۲*۰=۰ خواهد بود. اما در حقیقت این طور نیست. حاصل برابر ۱۰-۵=۵ می باشد. برای اینکه عملگر ضرب نسبت به عملگر تفریق، تقدم دارد. در جدول زیر، حق تقدم عملگرها آورده شده است…

Precedence

Operators

Highest (Done First)

Lowest (Done Last)

Anything In Parantheses
Exponentiation (^)
Negation (-)
Multiplication, Division (*,/)
Integer Division (\)
Moduls (mod)
Addition, Subtraction (+,-)
String Concatenation (&)
Equality (=)
Inequality (<>)
Less Than (<)
Greater Than (>)
Less Than Or Equal To (<=)
Greater That Or Equal To (>=)
Not
And
Or
Xor
Eqv
Imp

عملگرهای مقایسه ای (Comparision Operators)

حتما تا به حال، با عملگرهای مقایسه ای برخورد کرده اید. جدول زیر نشان دهنده عملگرهای مقایسه ای می باشد.

Operator

True When…

False When…

A = B
A > B
A < B
A >= B
A <= B
A <> B

A and B are the same
A larger than B
A smaller than B
A larger than or same as B
A smaller than or same as B
A and B are different

A and B are different
A same as or smaller than B
A same as or larger than B
A smaller than B
A larger than B
A and B are the same

عملگرهای منطقی (Logical Operators)

با این عملگرها، در ریاضیات، آشنا شده اید. عملگرهایی نظیر و (که آن را با علامت \/ نشان می دهند) و یا عملگر یا (که آن را با علامت /\ نشان می دهند) و … در VBScript هم این عملگرها کاربرد دارند. اما مثلا به جای استفاده از علامت \/ (که در ریاضیات کاربرد دارد)، در VBScript از کلمه AND استفاده می کنیم. جدول زیر در بر گیرنده عملگرهای مقایسه می باشد.

Operator

True When…

False When…

A AND B
A OR B
NOT A
A XOR B
A EQV B
A IMP B

A and B both true
One of A or B is true
A is false
A or B true, but not both
Both false or both true
A is false or B is true

Either A or B is false
Both A and B are false
A is true
Both true or both false
One is false; other is true
A is true and B is false

ساختارهای کنترلی

منظور از ساختارهای کنترلی، عبارات شرطی، دستورات ElseIf، حلقه ها، سابروتین ها و هر چیز دیگری که به وسیله آن می توانید برنامه خود را کنترل نمایید، می باشد… در ادامه مقاله، با تعدادی از این ساختارهای کنترلی آشنا می شویم…

عبارات شرطی

عبارات شرطی را می توان به سه دسته تقسیم نمود:

  1. عبارات If…Then
  2. عبارات If…Then…Else
  3. عبارات ElseIf

۱- عبارات If…Then

ساختار کلی این گونه عبارات شرطی، به صورت زیر می باشد:

If Condition Then
Code Block
End If

تمامی عبارات شرطی، برای اجرا شدنشان، می بایست یک مقدار True (صحیح) را باز گردانند. چنان چه عبارت Condition در این شرط درست باشد، شرط اجرا می شود و در غیر این صورت به کد بعدی می رود (کدهای بعد از End If). مثال:

<%
Dim MathematicsMark
MathematicsMark = 15
If MathematicsMark > 10 Then
Response.Write(“You passed your exam”)
End If
%>

مثالی دیگر:

<%
Dim iGrade, strLetterGrade
iGrade = 85
If (iGrade >= 90) Then
strLetterGrade = “A”
End If
If (iGrade >= 80) AND (iGrade < 90) Then
strLetterGrade = “B”
End If
If (iGrade >= 70) And (iGrade < 80) Then
strLetterGrade = “C”
End If
If (iGrade >= 60) And (iGrade < 70) Then
strLetterGrade = “D”
End If
If (iGrade < 60) Then
strLetterGrade = “F”
End If
Response.Write _
(“The numerical grade is ” & “<b>” & iGrade & “</b>” & “<br>” & _
” and the letter grade is ” & “<b>” & strLetterGrade & “</b>”)
%>

برای اینکه خط آخر طولانی نشود، از کاراکتر _ برای انتقال متن به پایین استفاده کرده ام. استفاده نکردن از این کاراکتر، سبب بروز خطا می شود.۲- عبارات If…Then…Else
همان طور که در ساختار شرطی بالا دیدید، هنگامی که ساختار True بود، شرط اجرا می شد و در غیر این صورت، نه. اما شاید شما بخواهید که در صورت غلط بودن شرط هم، به کاربر پیغامی را نمایش دهید. برای این کار، از عبارات شرطی If…Then…Else استفاده می نمایند. ساختار کلی این گونه عبارات شرطی، به صورت زیر می باشد:

If Condition1 Then
Code Block 1
Else
Code Block 2
End If

هنگامی که Condition1 درست باشد، Code Block 1 اجرا می شود. در غیر این صورت، Code Block 2 اجرا شده و شرط به پایان می رسد.به عنوان نمونه، مثال بالا را در نظر بگیرید. ما از عبارات شرطی If…Then به طور مکرر استفاده نمودیم. به جای استفاده از آن کد، می توانید از کد زیر استفاده کنید:

<%
Dim iGrade, strLetterGrade
iGrade = 85
If (iGrade >= 90) Then
strLetterGrade = “A”
Else
If (iGrade >= 80) Then
strletterGrade = “B”
Else
If (iGrade >= 70) Then
strLetterGrade = “C”
Else
If (iGrade >= 60) Then
strLetterGrade = “D”
Else
strLetterGrade = “F”
End If
End If
End If
End If
Response.Write _
(“The numerical grade is ” & “<b>” & iGrade & “</b>” & “<br>” & _
” and the letter grade is ” & “<b>” & strLetterGrade & “</b>”)
%>

استفاده از این نوع کدنویسی، کمی مشکل می باشد. چرا که عبارات شرطی تو در تو می شوند و هر چه حالات شرط ما بیشتر باشد، بیشتر گیج خواهیم شد. برای حل این مشکل، می توانید از نوع سوم عبارات شرطی، یعنی عبارات ElseIf استفاده نمایید.۳- عبارات ElseIf
عبارت ElseIf همان طور که می بینید، از دو کلمه Else + If تشکیل شده است. به قطعه کد زیر توجه کنید:

If Condition1 Then
Code Block 1
Else
If Condition2 Then
Code Block 2
End If
End If

همان طور که می بینید، بعد از عبارت Else، ما به خط پایین رفته و عبارت شرطی دیگری را با If آغاز نمودیم. حالا می توانید به جای اینکار، در حقیقت آنها را به یکدیگر بچسبانید. یعنی کد بالا به صورت زیر در می آید:

If Condition1 Then
Code Block 1
ElseIf Condition2 Then
Code Block 2
End If

حالا مثال تودرتوی بالا را با استفاده از ElseIf مشاهده کنید:

<%
Dim iGrade, strLetterGrade
iGrade = 85
If (iGrade >= 90) Then
strLetterGrade = “A”
ElseIf (iGrade >= 80) Then
strLetterGrade = “B”
ElseIf (iGrade >= 70) Then
strLetterGrade = “C”
ElseIf (iGrade >= 60) Then
strLetterGrade = “D”
Else
strLetterGrade = “F”
End If
Response.Write _
(“The numerical grade is ” & “<b>” & iGrade & “</b>” & “<br>” & _
” and the letter grade is ” & “<b>” & strLetterGrade & “</b>”)
%>

عبارتهای Select Case
این گونه عبارتها، در واقع حالتهای مختلف را بررسی کرده و آن حالتی را که درست می باشد، اجرا می نماید. ساختار کلی این گونه عبارتها، به صورت زیر می باشد:

Select Case Expression
Case Value 1
Code for when expression equals value 1
Case Value 2
Code for when expression equals value 2
Case Value N
Code for when expression equals value N
End Select

به عنوان نمونه، مثال بالا را که با ElseIf درست شده است، با Select Case ببینید:

<%
Dim iGrade, strLetterGrade
iGrade = 85
Select Case iGrade
Case 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100
strLetterGrade = “A”
Case 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89
strLetterGrade = “B”
Case 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79
strLetterGrade = “C”
Case 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69
strLetterGrade = “D”
Case Else
strLetterGrade = “F”
End Select
Response.Write _
(“The numerical grade is ” & “<b>” & iGrade & “</b>” & “<br>” & _
” and the letter grade is ” & “<b>” & strLetterGrade & “</b>”)
%>

حلقه ها (Loops)
حلقه های Do…Loop
شکل این حلقه ها به دو صورت می باشد:

  1. Do While…Loop
  2. Do Until…Loop

۱- حلقه های Do While…Loop
ساختار کلی این حلقه به صورت زیر است:

Do While Condition
Code Block
Loop

این نوع حلقه ها تا زمانی ادامه می یابند که Condition برقرار باشد:

<%
Dim Counter
Counter = 1
Do While (Counter <= 50)
Response.Write(Counter & “<br>”)
Counter = Counter + 1
Loop
%>

در این قطعه کد، ابتدا متغیر Counter را ایجاد کرده و به آن مقدار ۱ را نسبت داده ایم. سپس با استفاده از حلقه Do While…Loop، آن را تا هنگامی که کوچکتر یا مساوی (=>) عدد ۵۰ باشد، بر روی صفحه می نویسیم. همان طور که می بینید، بعد از عبارت Response.Write(Counter & “<br>”)، عبارت Counter = Counter + 1 نوشته شده است. این عمل سبب می شود که پس از اینکه Counter یک بار بر روی صفحه نوشته شد، با عدد ۱ جمع شود تا مقدار آن ۱ واحد افزایش یابد و سپس در صورتی که شرط بر قرار بود (کوچکتر یا مساوی ۵۰)، حلقه از ابتدا دوباره شروع شود.
نوع دیگری از همین نوع حلقه ها وجود دارند که ساختار آنها، به صورت زیر می باشد:

Do
Code Block
Loop While Condition

این نوع حلقه ها هم، همانند حلقه های بالایی می باشند. یعنی تا موقعی که Condition برقرار باشد، حلقه اجرا می شود. اما دارای یک فرق کوچک می باشد و آن این است که این حلقه حداقل یک بار اجرا می شود:

<%
Dim Counter
Counter = 1
Do
Response.Write(Counter & “<br>”)
Counter = Counter + 1
Loop While (Counter > 50)
%>

در مثال بالا ابتدا متغیر Counter بر روی صفحه نوشته و یک واحد به آن افزوده می شود. در صورتی که متغیر Counter بزرگتر از ۵۰ باشد (Counter > 50)، حلقه از نو تکرار می شود.
۲- حلقه های Do Until…Loopاین نوع حلقه ها هم تقریبا شبیه حلقه های Do While…Loop می باشد. با فرق اینکه، حلقه های Do While…Loop تا هنگامی ادامه می یابند که عبارت True باشد. اما در حلقه های Do Until…Loop، هنگامی که عبارت True می شود، حلقه از کار می افتد. ساختار کلی این نوع حلقه ها به صورت زیر است:

Do Until Condition
Code Block
Loop

مثال:

<%
Dim Counter
Counter = 1
Do Until (Counter > 50)
Response.Write(Counter & “<br>”)
Counter = Counter + 1
Loop
%>

حلقه های While…Wend
این نوع حلقه ها، دقیقا همانند حلقه های Do While…Loop می باشند. یعنی به جای عبارت Do While از عبارت While، و به جای کلمه Loop از کلمه Wend استفاده می کنیم. ساختار کلی این نوع حلقه ها به صورت زیر می باشد:

While Condition
Code Block
Wend

مثال:

<%
Dim Counter
Counter = 1
While (Counter <= 50)
Response.Write(Counter & “<br>”)
Counter = Counter + 1
Wend
%>

حلقه های For…Next
این نوع حلقه ها مواقعی کاربرد دارند که شما بدانید کد خود را چند دفعه می خواهید اجرا کنید. ساختار کلی این نوع حلقه ها، به صورت زیر می باشد:

For Variable = FirstValue to LastValue step StepValue
Code Block
Next

مثلا فرض کنید که می خواهید اعداد زوج مابین ۲ تا ۵۰ را بر روی صفحه بنویسید. برای این کار می توانید از قطعه کد زیر استفاده نمایید:

<%
Dim Counter
For Counter = 2 to 50 step 2
Response.Write(Counter & “<br>”)
Next
%>

+ ساختارهای کنترلی دیگری نیز، نظیر سابروتینها، توابع (Functions)، حلقه های For Each…Next و … وجود دارند که در این مقاله مورد بررسی قرار نمی گیرند…+ در قسمت بعدی که قسمت آخر می باشد، در مورد چگونگی کار با فرمها و جمع آوری مقادیر فرم به طور مفصل بحث خواهم کرد…+ دیگر مباحث ASP نظیر پایگاه داده (Database)، آبجکتها (Objects)، کوکی ها (Cookies) و … در این سری آموزشی مورد بررسی قرار نمی گیرند…

ادامه را در بخش دوم بخوانید.

طراحی قالب وردپرس اصلی ترین حرفه در شرکت فناوی اطلاعات آنفایو است. مهمترین دستاوردطراحی قالب وردپرس باید شناساندن نام تجاری ، معرفی خدمات و محصولات شما باشد که رسیدن به این مهم با رعایت استانداردهای جهانی طراحی سایت که شامل بهینه سازی وب سایت بر اساس الگوریتم موتورهای جستجو ، در کنار داشتن ظاهری زیبا فراهم می شود. در دنیای مجازی امروز و عصر پیشرفته ارتباطات برای صاحبان سازمان ها ، نهادهای دولتی و صاحبان مشاغل وکسب وکار آزاد داشتن یک وب سایت امری ضروری است .از مزایای داشتن سایت معرفی ، اطلاع رسانی ، بازاریابی و قابلیت های نوین تبلیغاتی میباشد .کاربران میتوانند از هر نقطه دنیا فقط با یک کلیک به شما دسترسی داشته باشند.

شرکت آنفایو خدمات طراحی سایت (طراحی وب) خود را، با توجه به نیازهای کارفرمایان، نوع فعالیت و متناسب با بودجه در نظر گرفته شده برای طراحی سایت (طراحی وب) در نظر می گیرد. آنفایو با بهره گیری از بهتریت متخصصین حرفه ای برنامه نویسی ، داشتن تیم تخصصی طراحی سایت ، تسلط به علوم روز دنیای کامپیوتر و اینترنت و مشاوره رایگان وپشتیبانی ۲۴ ساعته آمادگی خود را برای طراحی وب سایت های دولتی ، سازمانی ، شرکتی وشخصی با تلفیق هنر گرافیک دیجیتالی و جدیدترین تکنیک های برنامه ویسی اعلام میدارد .افزایش آمار ، دسترسی ساده کاربران و سرعت وب سایت خود را به شرکت طراحی سایت و طراحی قالب وردپرس آنفایو بسپارید.