آموزش نرم افزار فتوشاپ قسمت ۴

در درس قبلی با تعدادی از ابزار آشنا شدید در این قسمت با دیگر ابزار آشنا خواهید شد .

Type tool : به کمک این ابزار می توان در محیط نرم افزار بر روی تصویر یا صحنه هایی ایجاد می کنید کلماتی را بنویسید . برای شروع کار نوشتن ابتدا ابزار Type را فعال می نمایید و در هر نقطه از تصویر انتخابی کلیک کنید می بینید که خط چشمک نمایان می شود که معنی آن این است که شما می توانید در آن نقطه شروع نوشتن نمایید .

زمانی که این ابزار فعال می شود در Option Bar پارامترهای ظاهر می شود . اولین گزینه منوی کرکره ای Font می باشد به کمک این گزینه می توانید نوع Font خود را تعیین نمایید .

منوی بعدی تعیین می نماید که Font که ما انتخاب کردیم به صورت Bold باشد یعنی تو پر و محکم یا به صورتItalic  باشد که منظورمان همان اریب می باشد .

قسمت بعدی گزینه Font size  می باشد که تعیین کننده اندازه نوشته ها می باشد . که از شماره ۶ – ۷۲ وجود دارد البته اگر اندازه دلخواه شما در این اعداد یافت نشد می توانید خودعدد دلخواه را در جعبه بالا بنویسید .

در منوی کرکره ای بعدی شما میزان و نوع نوشته خود را تعیین می نمایید . به این صورت که حالات مختلف در این قسمت برای نرمی نوشته وجود دارد که هر کدام با اندکی تفاوت در مجموعه یک هدف را دنبال می کنند. بعد از این منو سه گزینه وجود دارد برای راست چین , چپ چین و وسط چین کردن حروف در تصاویر است که به ترتیب از چپ , چپ چین , وسط چین , راست چین قرار دارد .

Color text : به کمک این قسمت می توانید رنگ نوشته خود را تغییر دهید .

Warp text : به کمک این پنجره می توان به نوشته فرم هایی داد . که اشکال و حالات مختلف فرم ها را در خواهیم دید. برای انتخاب حالات مختلف به منوی کرکره ای Style مراجعه نمایید .

Arc : به کمک این گزینه می توانید قوس و کمان را به نوشته خود بدهید زمانی که این گزینه را انتخاب می نمایید پارامترهای زیر فعال می گردد این پارامترها در تمام حالات مختلف یکی می باشد در زیر آنها را توضیح خواهم داد .

Horizontal و Vertical  به کمک این دو کلید رادیویی می توانید تعیین نمایید که قوس به کدام جهت باشد به جهت افق یا عمود .

Bend : این پارامتر میزان خمیدگی و خم شدن نوشته را تعیین می نماید .

Horizontal Distortion  : به کمک این گزینه می توانید (( راستای محور افق شی را لاغر و یا چاق کنید و فرم پرسپکتیو به آن بدهید .

Vertical Distortion : به کمک این گزینه می توانید در راستای محور عمود شی را لاغر و یا چاق نمایید .

با باز کردن منوی Style می توانید حالات دیگر را مشاهده کنید البته در جلوی هر یک از حالات یک شکل که نماینده و نشان دهنده نوع فعالیت آن فرمان است قرار دارد و می توانید شما یک پیش نمایش از آن حالت را ببینید .

گزینه آخر در Option Bar گزینه Praaghraph  و Caracter می باشد که به کمک این دو پانل می توانید میزان فاصله بین حروف میزان فاصله بین کلمات اندازه Font نوع زبان میزان نرمی Font رنگ پاراگراف گرفتن چپ چین راست چین وسط چین کردن و غیره … و به طور کلی تمام فعالیت هایی که تا حال برای نوشتن در محیط نرم افزار آموختید در اینجا گردآوری شده است .

زمانی که تمام تغییرات و تنظیمات را اعمال کردید به کمک Commit  آن را می توانید ثابت نمایید و به کمک Discard تنظیمات را رد نمایید .

با راست کلیک کردن بر روی ابزار Type چند ابزار دیگر نمایان می شود که به شرح زیر است

Vertical Type : به وسیله این گزینه شما می توانید به صورت عمود بنویسید که پارامترهای آن به همان صورت  Horizontal  Type می باشد .

Horizontal Type mask  : به وسیله این گزینه شما می توانید از یک رنگ به عنوان ماسک برای نوشته خود استفاده نمایید که به صورت پیش فرض قرمز می باشد یعنی نوشته شما در پیرامون خود رنگی را دارا می باشد و قسمت نوشته شده فاقد رنگ می باشد .

Vertical Type mask  : این ابزار نیز مانند ابزار بالا عمل می کند با این تفاوت که در مسیر عمودی می نویسد

برای تغییر رنگ ماسک مورد نظر به قسمت Edit in standard mode  مراجعه می کنیم با دو بار کلیک کردن بر روی این قسمت یک پنجره با نام Quike mask باز می شود که تعیین کننده میزان غلظت رنگ نوع رنگ و نیز مدل ماسک است دو نوع مدل در اینجا وجود دارد .

۱) maked Areas : به کمک این گزینه از ماسکی استفاده می شود که دارای رنگ پیرامون باشد .

۲) Selected Areas  : به کمک این گزینه دور نوشته ما یک کادر انتخابی ایجاد می شود

 تا اینجا آموختید که چگونه در محیط نرم افزار فتوشاپ بنویسید و جلوهایی نیز به نوشته های خود

بدهید فقط یک مطلب می ماند که برای عوض کردن فونت خود در نرم افزار به صورت سریع چه

باید کرد . بعد از نوشتن و تایید کردن نوشته خود بر روی منوی کرکره Font داخل Box  name یک بار کلیک کنید و سپس دکمه میانی موس خود را بچرخانید خواهید دید که نوشته های شما به سرعت عوض می شوند .

بعد از گزینه Type  در جعبه ابزار نوبت به گزینه Pen می رسد که برای کشیدن خطوط آزاد و منحنی در تصویر است این گزینه بسیار برای کشیدن تصاویر و رنگ کردن یک نقطه بسیار کارامد می باشد .

با انتخاب این گزینه Ponter  ماوس شکلش تغییر می کند . شما در هر جای تصویر که کلیک کنید یک نقطه ایجاد می شود . البته برای به نتیجه رسید بیش از دو نقطه در صحنه لازم می باشد با پیوند این نقاط یک سطح ایجاد می شود که دارای رنگ انتخابی است برای کشید خطوط منحنی باید کمی در صحنه درگ نمود یعنی بعد از کلیک دکمه ماوس را رها سازید و ماوس را حرکت دهید در این زمان دو دسته نمایان می شود که برای ویرایش زاویه منحنی هایی می باشد که در آینده تکمیل خواهد شد زمانی که بر این گزینه در جعبه ابزار کلیک می کنید پارامترهایی در Option Bar ظاهر می شوند که کم کم با آن آشنا خواهیم شد .

Snape layers : به وسیله این گزینه یک تصویر می توانید بسازید که دارای رنگ در محدوده انتخابی باشد . مثلا” می توانید یک Style برای آن انتخاب نمایید یا یک رنگ یا یک Pattern .

Path : به کمک این گزینه می توانید یک مسیر تعیین نمایید .

Pentool  و FreeForm به کمک این دو گزینه می توانید از فرم های آزاد یا منحنی های دارای اهرم برای فعالیت خود استفاده نمایید و همچنین در سمت راست این دو گزینه اشکال مختلف را می توانید انتخاب نمایید .

Custom Snape : به کمک این گزینه می توانید از اشکال از پیش فرض نرم افزار استفاده نمایید زمانی که این گزینه فعال باشد با رفتن بر روی منوی Snape می توانید شکل مورد نظر خود را تعیین نمایید .

وقتی بر روی ابزار Pen در جعبه ابزار راست کلیک می کنید چند ابزار دیگر ظاهر می شود که در زیر آنها را توضیح خواهم داد :

FreeFrom Pentool  : به کمک این ابزار می توان به صورت آزاد یک سطح را ایجاد نمود .

Add Anchor Point : به کمک این ابزار می توان یک نقطه به یک منحنی یا خط اضافه نمود نقاط برای ویرایش شکل سطح ایجاد شده می باشند .

Delete Anchor Point  : به کمک این گزینه  می توان نقاط بر روی خطوط یا منحنی ها را حذف نمود .

Convert Point tool  : به کمک این ابزارمی توان نقاط را تبدیل نمود به این صورت که یک نقطه را به صورت ( Sharp )  تیز نماییم یا برای یک نقطه دسته هایی را بگذاریم تا یک منحنی را داشته باشیم .

در این قسمت با دو ابزار خیلی خیلی مهم آشنا شدید این دو ابزار از ابزارهای کلید در گرافیک و مخصوصا” گرافیک کامپیوتری می باشند در قسمت بعدی معقوله جعبه ابزار را به پایان خواهیم برد .

در درس قبل با دو ابزار مهم آشنا شدید در این قسمت با باقی مانده ابزار جعبه ابزار آشنا خواهید شد .

Notes tool : به کمک این ابزار شما می توانید اطلاعاتی را در رابطه با  آن تصویری که کار می کنید و یا لایه هایی که کار می کنید در آن بنوسید .

برای بستن یک یک دفترچه ابزار Move را انتخاب نمائید و در صحنه کلیک کنید برای باز کردن دفترچه بر روی آیکون دفترچه مورد نظر راست کلیک کنید و گزینه Open  را بزنید برای از بین بردن دفترچه برروی دفترچه مورد نظر راست کلیک کنید و فرمان Delete را بزنید .

Eye dropper tool : به کمک این ابزار می توانید از رنگ های موجود در تصویر نمونه هایی را بگیرید و به طور کل برای نمونه گیری رنگ ها می باشد . با راست کلیک کردن بر روی این ابزار چند ابزار دیگر نمایان می شود که در زیر دربازه آنها صحبت خواهیم کرد

Color sample tool : به کمک این کزینه می توانید چندین نمونه درصفحه داشته باشد و چندین پانل Info در اختیار شما قرار داده می شود البته با پانل Info بعدا” مفصل آشنا خواهید شد .

measure tool : به کمک این ابزار می توانید اندازه و فاصله بین دو نقطه را تعیین نمایید . لابته فاصله ها در پانل Info نشان داده می شود که در آینده خوب با آنها آشنا خواهید شد .

ابزار بعدی در جعبه ابزار گزینه Pan می باشد به کمک اینگزینه می توانید زماین که بر تصویر بزرگنامیی می کنید یا اندازه تصویر بزرگتر از صفحه می باشد در طول و عرض عکس پیمایش نمایید که کلید میانبر آن  بر روی کی برد معادل Space می باشد .

Zoom : به کمک این ابزار می توان بر روی تصویر بزرگنامیی نمود بزرگنمایی به دو صورت انجام می شود . یکی به صورت کلیک کردن که با هر بار کلیک کردن تصویر بزرگ می شود و دیگر به این صورت است که با درگ کردن در صحنه یک کادر ایجاد می شود و نرم افزار فقط همان کادر ایجاد شده را بزرگ می کند اما تا اینجا فقط روش های بزرگ نمایی را توضیح دادیم حالا که بزرگ کردیم چه کنیم که عکس را کوچک کینم . برای کوچک  کردن تصویر کلید Alt را از کی برد بگیرید و بر روی تصویر کلیک کنید تصویر کوچک می شود و زمانی که بر روی این ابزار کلیک می کنید در Option Bar دکمه هایی ظاهر می شوند که هر کدام را توضیح خواهم داد.

اولین گزینه Zoom in  و Zoom out می باشند که برای نزدیک شدن و دور شدن می باشند .

Actual pixels : به کمک این دکمه می توانید اندازه واقعی تصویر را داشته باشید .

Fitoh Screen : به کمک این گزینه می توانید تصویر را از نظر اندازه اندازه صفحه نمایید .

Print size : این گزینه اندازه Print تصویر را در اختیار شما قرار می دهد .

تا اینجا تمام ابزارهای موجود در جعبه ابزار را آموختید و فقط چند گزینه باقی مانده است که آنها نقش مهمی را بازی می کنند . اولین گزینه Color Box است در این قسمت شما رنگ خود را تعیین می کنید به این صورت که کدام رنگ , رنگ کاری شما باشد و کدام رنگ برای پس زمینه باشد.

رنگ رویی رنگ کاری است . و رنگ زیری رنگ پس زمینه است برای تغییر هر کدام از رنگ ها کافی است که روی هر کدام از رنگ ها کلیک کنید تا پنجره Color Pioker باز شود ورنگ مورد نظر خود را انتخاب نمایید .

در کنار این دو رنگ یک فلش دو سر وجود دارد که می توانید رنگ کاری را با رنگ پس زمینه عوض نمایید . و همچنین در پایین سمت چپ کادر Color Box دو مربع کوچک مشکی و سفید وجود دارد که دو رنگ پیش فرض سیاه و مشکی را دارا می باشند .

قسمت بعدی قسمت mask می باشد در این قسمت تعیین می کنید که نوع ماسک شما به چه صورت باشد . البته در این رابطه در قسمت مربوط صحبت کردیم .

قسمت بعدی برای نوع نمایش صفحه می باشد که در زیر مدل های موجود را توضیح خواهیم داد:

Standard Screen : به کمک این گزینه تصویر به صورت استاندارد نمایش داده می شود .

Full Screen mode with menu Bar : به کمک این گزینه قسمت Titele صفحه می رود و فضا بزرگتر می شود

Full screan mode : به کمک این کزینه Title و menu Bar از بین رفته و فضا بزرگتر می شود.

آخرین دکمه در این قسمت Jump to image Ready می باشد به کمک این گزینه شما می توانید نرم افزار Image Ready را باز نمایید

بعض اوغات نیاز هست که ما Tool Box را کوچک کینم تا فضا بیشتری در اختیار داشته باشید اگر بر روی فضا مشکی بالایی دو بار کلیک کنید تا Tool Box بسته شود به این صورت بسته و باز می شود و فضا بیشتر می شود .

تا اینجا به طور کامل با جعبه ابزار آشنا شدید و حالا می توانید از تمام این ابزارها کار کنید و تصاویر بدیع و جالبی را خلق نمایید .

در دروس قبل کار با جعبه ابزار را آموختید در این قسمت می خواهیم شما را پانل آشنا کنیم.

پانل ها پنجره های هستند که در آنها اطلاعات و همچنین فرمانهای قرار دارد که مدام ما به آنها نیاز داریم.

اولین پانل که شما با آن آشنا خواهید شد پانلNAVIGATOR می باشد

البته خاطرنشان کنم که تمام پانل ها در منوی WINDOW وجود دارند که با کلیک کردن برروی نام هرکدام از آنها می توان آن ها را نمایش داد.

NAVIGATOR : این پنجره یک پنجره هدایت گر در صحنه می باشد به کمک این پنجره شما موقعیت کادر دید خود را دارید و می توانید برروی تصویر بزرگنمایی نموده و کادر بزرگنمایی نسبت به تصویر مشاهده نمایید. در داخل این پنجره چندین گزینه وجود دارد که در زیر با آنها آشنا خواهید شد.

PROXY PREVIEW AREA : به کمک این پنجره می توانید پیشنمایش از تصویر خود را داشته باشید و موقعیت کادر بزرگنمایی را به رنگ قرمز مشاهده کنید زمانی که اندازه تصویر از ۱۰۰% بزرگتر شود کادر قرمز کوچکتر می شود و نشان می دهد که درحال حاضر چه کادری را مشاهده می کنیم . بارفتن اشاره گر ماوس برروی  کادر می توانید منطقه ZOOM شده را حرکت دهید و موقعیت آن را تغییر دهید.

ZOOM : به کمک این فیلد عددی که درروبروی خود یک دستگیره برای بزرگنمایی دارد می توان برروی تصویر بزرگنمایی کرد . به این صورت که با دادن عدد مناسب بر واحد درصد می توانید تصویر خود را دلخواه بزرگ نمایید یا بلعکس کوچک کنید به کمک دستگیره موجود در روبروی فیلد عددی می توانید بدون وارد کردن عدد تصویر خود را بزرگ نمایید.

INFO : به کمک این پانل می توانید اطلاعاتی از موقعیت فعلی ماوس برروی تصویر داشته باشید از جمله اطلاعاتی که در این پنجره داده میشود.

۱-   میزان طیف رنگی نقطه از نظر مدل رنگی RGB قرمز- سبز- آبی.

۲-  میزان طیف رنگی یک نقطه از نظر مدل رنگیCMYK  در رابطه با مدل های رنگی در دروس اول صحبت کردیم.

۳-   موقعیت ماوس در تصویر براساس دو محورX- Y.

۴-   اندازه کادر انتخابی در صحنه:

البته در کنار هر یک از این گزینه یک تصویر کوچک وجود دارد که براساس نوع فعالیت این گزینه متفاوت می باشد. برروی هر یک از این تصاویر بروید تا برای شما براساس نوع فعالیت آن قسمت واحدهای اندازه گیری و مدل های رنگ مختلف را در اختیار قرار می دهد.

پانل بعدی مربوط به ویرایش رنگ ها می باشد این پانل را با نام COLOR  می شناسیم . در این پانل سه مولفه رنگ های RGB را در اختیار داریم . و همچنین گسترده تمام رنگها به صورت وب در اختیار ما قرار دهید. و می توانیم رنگ مورد نظر خود را پیدا کنیم و استفاده نمایید.

با رفتن به قسمت OPTION می توانیم مدل رنگی را تغییر دهیم و همچنین تنظیمات این پانل را ذخیره نماییم .

SWATCHES: به کمک این پانل می توانیم از پالت رنگ که به صورت پیش فرض رنگ های را دارا می باشد رنگ انتخاب کنیم و همچنین رنگهایی را که مد نظر ما است را به آن اضافه نماییم . تا دوباره ازآنها استفاده کنیم.

STYLES  : به کمک این پانل می توانیم STYLES مورد نظر خود را انتخاب کنیم در موردSTYLE ها در دروس قبل توضیح داده شده است البته چندین STYLE دیگر نیز در نرم افزار ذخیره شده وجود دارد که با رفتن به قسمت OPTIOR می توانید بازدن گزینه LOAD آنها را بازیابی نمایید.

HISTORY : پانل تاریخچه از مهم ترین پانل های موجود است به کمک این پانل می توانید تاریخچه فعالیت های را که تا به حال انجام دادید را مشاهده نمایید و هر کدام را که خواستید واز هرجای که می خواهید عملیات انجام شده را لغو نمایید. در واقع شما به جای استفاده از فرمان UNDO  از این پانل استفاده می کنید با این تفاوت که شما فعالیت هایی را که تا به حال انجام داده اید را می توانید مشاهده نمایید.

ACTIONS : در این قسمت می خواهم شما را با پنجره ACTIONS آشنا کنم:

ACTION  ها از یک سری اعمال تشکیل شده اند با استفاده از ACTION ها شما می توانید مجموعه ای از کارها را یک بار انجام داده و برای دفعات زیاد آنها را تکرارکنید. در این پنجره یک سری اعمال از پیش انجام شده وجود دارند. این اعمال در زیرشاخه ACTION DEAULT قرار دارند. برای درک بهتر این موضوع ابتدا یک تصویر جدید ایجاد می کنیم .

برای درک بهتر این قسمت یک تمرین انجام می دهیم.

۱-   یک صحنه جدید ایجاد نمایید.

۲-   روی یکی از ACTION کلیک کنید.

۳-  برای استفاده از ACTION ها می بایست آنها را اجرا کرد. برای اجرا ACTION مورد نظر روی دکمه اجرا کلیک کنید.

۴-   برای ادامه کارروی دکمه CONTINUE کلیک کنید.

۵-  همان طور که مشاهده می کنید یک تصویر با استفاده از ACTION های پیش ساخته فتوشاپ ساخته شده اما شما می توانید ACTION های خاص خود را بسازید. برای این کار ابتدا روی دکمه مشخص شده در تصویر کلیک کنید تا فهرست مربوطه به ACTION های پیش ساخته فتوشاپ بسته شود.

به قسمت زیرپانل مراجعه کنید و برروی آیکون NEW FOLDER کلیک کنید تا یک پوشه مخصوص ACTIONهای ساخته شما ایجاد شود. و سپس در قسمت NAME نام مورد نظر خودتان را وارد نمایید. حالا نوبت به ساخت ACTION مورد نظرمان رسیده .

۲- برروی دکمه  NEW LAYAR  در قسمت پایین پانل کلیک کنید.

۳- درجعبه متن مشخص شده نامACTION  را وارد می کنیم. در جعبه لیست اول (SET) باید مشخص گردد تا این ACTION مربوط به کدام زیر شاخه می باشد.

۴- منوی کرکره ای اول مشخص می شود که کلید میانبر ما چه باشد.

۵- در پایان روند کار به این صورت است که پس از کلیک روی دکمه RECORD فتوشاپ از تمام کارهایی که شما انجام می دهید به صورت متوالی الگو برداری می کند . تا زمانی که روی دکمه STOP کلیک کنید.

با توجه به قسمت پایین پانل مشاهده می کنید که گزینه RECORD فعال می باشد و به رنگ قرمز تبدیل شده است.

تا اینجا با چند پانل مهم و کاربردی آشنا شدید در درس بعد با مهمترین پانل فتوشاپ آشنا خواهید شد.

پانل LAYER

در ادامه مباحث قبلی می خواهم شما را پانل layer که از مهمترین قسمت های موجود در نرم افزار می باشد آشنا کنم این پانل همانطور که از نامش پیداست مخصوص فعالیت با لایه ها می باشد.

در فتوشاپ به وسیله لایه ها می توانید تصاویر بدیع را خلق نمایید لایه ها در ساخت یک اثر هنری سهم بسیار زیادی را در بر دارد این پنجره شامل چندین قسمت است که در زیر با آنها آشنا خواهید شد:

MODE: در رابطه با مد در دروس قبل مطالبی را گفتیم ولی به طورکامل به آن نپرداختیم در اینجا شما را به طور کامل با این منوی کرکره ای آشنا خواهم کرد. به طور کلی به کمک این قسمت می توانید خصوصیاتی خاص را برای لایه های خود از جمله درخشندگی تیرگی حذف قسمت های تیره یا روشن و غیره……..

البته این خاصیت همیشه به صورت پیش فرض برروی گزینه نرمان تنظیم شده است.

DISSOLVE: به وسیله این گزینه قسمت های محو شده به صورت زبر در می آید و جلوه ی ویژه برای این نرم افزار است تا کیفیت تصاویر و لایه ها تغییر کند.

Darken: به کمک این گزینه تصویرتاریک و تیره می شود.

 MULTIPLY:به کمک این گزینه واحد بالایی یک واحد ضرب می شود.

 COLOR burn : به کمک این گزینه رنگ ها به صورتی در می آیند که حسن سوخته شدن آنها القاء می شود.

 LIGHTIN : به کمک این گزینه قسمت های تیره حذف می گردد و قسمت های روشن باقی می ماند.

COLOR PODGI : به کمک این گزینه تصویر از وجود رنگ اصلی خود خالی شده و از رنگ تصویر زیری اشباح می گردد.

LINERE PODGE : این گزینه عملیات بالا را انجام می دهد با این تفاوت که یک کانال آلفا از تصویر را فاکتور می گیرد.

OVERLAY : به وسیله این گزینه تصویر از رنگ زیری مشتق می شود و سایه روشن آن در طیف خاص رنگ ریزی قراردارد و کامل با رنگ لایه زیر می شود.

 این چند گزینه بود که در این منو وجود دارند البته چند گزینه دیگر نیز در این قسمت وجود دارد . که در دروس بعد توضیح خواهم داد چون با معقوله MODE در آینه برخورد خواهیم کرد.

گزینه بعد در پانل LAYER گزینه OPACITY می باشد به کمک این فیلد عددی می توانید میزان غلظت لایه انتخابی را تعیین نمایید یعنی می توانید لایه خود را طوری تنظیم نمایید که دارای پشت نمایی باشد.

گروه LOCK

در این قسمت می توانید تعیین نمایید که کدام قسمت را قفل نمایید و اجازه ندهید که برروی قسمت انتخابی در چند حالت موجود تغییراتی حاصل نشود چند حالت قسمت LOCK را توضیح خواهم داد:

LOCK TRAHSPARENT PIXELS : به کمک این گزینه می توانید شفاف لایه را قفل نمایید.

عملیاتی که انجام می دهید به قسمت شفاف صحنه تأثیر نگذارید پس به این صورت شما در قسمت شفاف لایه خود تغییراتی را انجام دهید در این قسمت تأثیری ندارد.

LOCK IMAGE PIXEL : به کمک این گزینه می توانید این قابلیت را فعال نمایید که به کمک ابزارهای تاثیر گذار در جعبه ابزار می توانید برروی تصویر تأثیری بگذارید یعنی به کمک ابزارBRUSH یا STAMP یاERASER و غیره …… نمی توان برروی تصویر تأثیر گذاشت.

LOCK POSITION : به کمک این گزینه می توان حرکت در لایه جدید را قفل نمود به این صورت که دیگر نمی توان به کمک ابزار MOVE تصویر را حرکت داد و درموقعیت خود لایه قفل می شود.

LOCK ALL : به کمک قسمت تمام خاصیت های لایه خاموش و دیگر نمی توان کاری به روی لایه قفل شده انجام داد.

البته خاطرنشان کنم که می توان از تمام این حالت ها البته به غیر از LOCK ALL به صورت همزمان استفاده نمود.

قسمت بعدی که با آن روبرو می شود قسمتی است که نشان دهنده لایه ها است و نوع نمایش آنها در این قسمت شما لایه ها را می بینید و مشخصات آنها از جمله یک پیش نمایش و تعداد نوع آنها را در این قسمت دارید.

در قسمت لایه ها شما می توانید یک لایه را فعال یا حتی حذف نمایید و همچنین آنها را به یکدیگر قفل نمایید . که زمانی که آنها را حرکت می دهید با یکدیگر حرکت کنند.

البته اکثر اوغات لایه اول یا همان BACK GROUND LEYER به صورت پیش فرض قفل می باشد ولی باقی لایه ها به دست شما قفل خواهند شد.

اگر اینکه بر روی لایه راست کلیک کنید یک منوی میانبر ظاهر می شود که به فرمان های داخل این منو خواهیم پرداخت:

LAYER PROPERTIES : به کمک این گزینه می توانید چند قابلیت را در دسترس داشته باشید به این صورت که بازدن این گزینه پنجره ای باز می شود که دارای دو قسمت :

۱- NAME : به کمک این فیلد می توانید نام لایه خود را تغییر دهید.

۲- COLOR : به کمک این منوی کرکره ای می توانید رنگ لایه را برای بهتر مشخص شدن لایه در بین بقیه لایه ها تعیین نمایید.

BLENDING OPTIONS : به کمک این گزینه می توانید به پنجره LAYER STYLE دسترسی پیدا کنید به کمک این پنجره می توانید به لایه خود جلوه های ویژه ای را بدهید البته با این پنجره در درس بعد به صورت کامل و جامع صحبت خواهیم کرد.

DUPLICATE LEYER : به وسیله این فرمان می توانید یک کپی از لایه انتخابی ایجاد نمایید.

DELETE LEYER : به وسیله این فرمان می توان لایه انتخابی را حذف نمود. بعد ازاجرای این فرمان یک کادر پرسش نمایان می شود که از شما پرسش می کند که آیا شما مطمئن هستید که این لایه را می خواهید حذف نمایید شما باجواب NO-YES این پرسش را جواب می دهید.

حالا به قسمت پایین پانل مراجعه می کنیم و فرمان ها و گزینه های زیررا بررسی می کنیم از راست اولین گزینه را توضیح خواهم داد:

DELETE LAYER : این فرمان لایه انتخابی را حذف می کند.

CREATE ANEWKAYER : به وسیله این فرمان می توانید یک لایه جدید خلق نمایید. البته این لایه کاملا شفاف و همچنین خالی می باشد.

CREATE NEW FILL OR ADJASMENT KAYER : به کمک این گزینه شما به یک سوی فرمان ها درخصوص نوع رنگ تصویر و مدل های مختلف رنگ ها را دردسترس دارید البته در این رابطه در قسمت خاص خود در دروس بعد صحبت خواهیم کرد. در واقع نرم افزار در اختیار شما یک کلیک میانبر قرارداده است که شما به سهولت به این ابزارها و پارامتر های مهم و کاربردی دست پیدا کنید.

CREATE ANEW SET : به کم این گزینه می توانید یک پوشه برای لایه های خود ایجاد نمایید و لایه های خود را دسته بندی کنید و در پوشه های خاص خود قراردهید.

ADD VECTOR MASK : به کمک این گزینه می توانید یک لایه ماسک ایجاد نمایید به این صورت که تصویر را لایه قرار دهید و برای سهولت ماسک آن یک قسمت را بکشید.

ADD A LAYER STYLE : به کمک این گزینه می توانید یک جلوه ویژه برای لایه خود ایجاد نمایید در قبل گفتیم که این قسمت را توضیح خواهم داد.

طراحی قالب وردپرس اصلی ترین حرفه در شرکت فناوی اطلاعات آنفایو است. مهمترین دستاوردطراحی قالب وردپرس باید شناساندن نام تجاری ، معرفی خدمات و محصولات شما باشد که رسیدن به این مهم با رعایت استانداردهای جهانی طراحی سایت که شامل بهینه سازی وب سایت بر اساس الگوریتم موتورهای جستجو ، در کنار داشتن ظاهری زیبا فراهم می شود. در دنیای مجازی امروز و عصر پیشرفته ارتباطات برای صاحبان سازمان ها ، نهادهای دولتی و صاحبان مشاغل وکسب وکار آزاد داشتن یک وب سایت امری ضروری است .از مزایای داشتن سایت معرفی ، اطلاع رسانی ، بازاریابی و قابلیت های نوین تبلیغاتی میباشد .کاربران میتوانند از هر نقطه دنیا فقط با یک کلیک به شما دسترسی داشته باشند.

شرکت آنفایو خدمات طراحی سایت (طراحی وب) خود را، با توجه به نیازهای کارفرمایان، نوع فعالیت و متناسب با بودجه در نظر گرفته شده برای طراحی سایت (طراحی وب) در نظر می گیرد. آنفایو با بهره گیری از بهتریت متخصصین حرفه ای برنامه نویسی ، داشتن تیم تخصصی طراحی سایت ، تسلط به علوم روز دنیای کامپیوتر و اینترنت و مشاوره رایگان وپشتیبانی ۲۴ ساعته آمادگی خود را برای طراحی وب سایت های دولتی ، سازمانی ، شرکتی وشخصی با تلفیق هنر گرافیک دیجیتالی و جدیدترین تکنیک های برنامه ویسی اعلام میدارد .افزایش آمار ، دسترسی ساده کاربران و سرعت وب سایت خود را به شرکت طراحی سایت و طراحی قالب وردپرس آنفایو بسپارید.