آموزش نرم افزار فتوشاپ قسمت 2

در ادامه مطالب قبلی بقیه فرمانهای داخل منوی File را با هم بررسی خواهیم نمود.

File in fo

به كمك این گزینه می توانید اطلاعاتی را درباره فایل جاری (هم بدهید و هم بگیرید)

درقسمت قبلی ما درباره گزینه Save for web گذرا مطالبی را گفتیم در این قسمت جامع تر و بیشتر به این مقوله خواهیم پرداخت

Save for web

 گفتیم به كمك این گزینه فایل را می توان برای استفاده بر روی اینترنت استفاده نمود. زمانی كه این گزینه زده شود پنجره بزرگی در صفحه نمایان می شود كه این پنجره شامل چند قسمت از جمله پنجره كاری و قسمت پارامترها می باشد درست راست پنجره كاری شما می توانید به پارامترهای این پنجره دست پیدا كنید كه در زیر هریك از پارامترها را توضیح خواهم داد.

قسمت Settings

 در این قسمت شما چند فیلد عددی و منوهای كركره آی در دست داری أتولین منوی كركره آی تعیین كنفضه نوع فرمت و میزان كیفت تصویر به صورت پیش فرض می باشد كه هر كدام از آنتا مقدار و فرمت خاص تستند و برأی سهول در كار در اختیار ما قرار ضاده شده آست.

قسمت بعدی نیر یكو منوی كركره آی می باشد در این قسمت فقط برأی تامین نوع فرمت      (یا جنس) فآیل می باشد در زیر همین منوی كركره آی منوی دیگری قرار دارد كه بسته به نوع فرمت تعیین شده تنظیماتی را دارا می باشد .

به عنوان مثال برأی فرمت Jpeg چهار گزینه به شرح زیر دارا می باشد:

Low : كم كیفت

Medium :كیفت متوسط

High : كیفت خوب

Maximam :كیفت عالی

البته می توان میزان كیفت را به صورت دستی نیر انجام داد. این كار را می توان به كمك پارامترQuality انجام داد هرچه عدد بیشتر كیفت بهتر هر چه عدد كم كمتر كیفت بدتر.

گزینه Blur

به كمك این گزینه می توان یكو صحنه را محو نمود.

گزینه Matte

به كمك این گزینه می توان رنگ پشت زمینه اگر قسمتی از عكس وجود نداشته باشد و پشت زمینه معلوم باشد را تعیین نمود و رنگ آمیزی كرد.

در پایین دو برگه Color table , Imagesize وجود دارد در پنجره اول شما می توانید در فرمت Gif یكو پالت رنگ در اختیار داشته باشید . و در قسمت دوم می توانید اندازه تصویر را تغییر دهید زمانی كه اندازه مورد نظر خود را در فیلد عدد وارد نمودید دكمه Apply روشن می شود بازدن این دكمه تنظیماتی كه تعیین نمودید اعمال می شود و عكس كوچك یا بزرگ می گردد.

حالا عكس شما آماده می باشد برأی ذخیره سازی و استفاده بر روی اینترنت این پنجره بعد از ذخیره سازی خود به خود بسته خواهد شد.

به منوی فآیل بر می گردیم و از فرمان های باقی مانده گزینه Revert را بررسی می كنیم.

فرمان Revert

به كمك این گزینه شما می توانید برروی عكس خود یا فآیل جاری هر تغییراتی را اعمال نمایید و زمانی كه دیدید این فعالیت ها مورد دلخواه شما نیست بازدن گزینه Revert عكس به صورت اولیه خود بر می گردد.

به كمك این فرمان می توانید تنظیمات صفحه از جمله نوع قطع استفاده شده برأی خروجی گرفت به صورت پیرینت را مشاهده كنید یا تغییر دهید.

Print with priview

به كمك این فرمان شما می توانید یكو پیش نمایش از فآیل پیرینت گرفته شده را ببینید و همچنین تنظیماتی را اعمال نمایید زمانی كه این فرمان را می زنید پنجره آی باز می شود . این پنجره شامل تنظیمات زیر می باشد:

Position

به كمك این قسمت می توانید موقعیت تصویر خود را برروی برگة تغییر دهید و موقعیت دیگری بر روی كاغذ پیدا كنید اگر تیك كنار عبارت Center image را بردارید می توانید موقعیت عكس را به صورت دستی تغییر دهید بغل فیلد های عددی بالا و چپ یكو منوی كركره آی وجود دارد كه تعیین كنفضه میزان واحد اندازه گیری می باشد.

Scaled print size

دراین قسمت شما می توانید اندازه تصویر را بزرگ وكوچك كنید سه راه برأی تغییر اندازه تصویر وجود دارد كه در زیرشرح خواهم داد:

1-  به كمك فیلد عددی (Scale) ، به كمك این فیلد می توانید برحسب درصد تصویر موجود را بزرگ و كوچك نمایید.

2-   به كمك دو فیلد عددی(Height) و پهنا (Width) می توانید اندازه تصویر را تغییر دهید.

3-   بالاخره روش سوم به این صورت می باشد كه با فعال كردن گزینه Show bounding box    می توانید چند دستگیره بر دور تصویر خود داشته و با حركت دادن آنتا عكس را بزرگ وكوچك نمایید.

منوهای كركرهای روبروی فیلدهای عددی واحد اندازه گیری می باشد كه بسته به نیاز شما هر كدام را خواستید می توانید انتخاب نمایید.

و در آخر گزینهScale to fit media    به كمك این گزینه می توانید تصویر موجود را به صورت خودكار اندازه برگة خود نمایید.

در قسمت Option شما می توانید تنظیماتی را برأی تصویر ایجاد نمایید. از جمله مارك های را برأی راهنمایی بهتر در صحنه ایجاد نماییم یا عكس را به صورت افقی برعكس نماییم یا عكس را از نظر رنگ برگردانیم ( نگاتیو) یا محدوده Crop را مشخص كنیم یا در امتداد لبه های عكس برأی راهنمایی بهتر بردارهای ترسیم كنیم . در قسمت پایین نیر منوی كركره آی وجود دارد نوع زبان مورد استفاده برأی چاپ گر را تعیین می كند.

فرمان Jumpto

به كمك این فرمان می توان نرم افزاری های كه تحت فتوشاپ فعالیت می كنند را راه اندازی نمود از جمله این نرم افزارها Adobe Image ready  میباشد. به كمك این نرم افزار می توانید تصاویر متحرك را ایجاد نمود و تصاویر متحرك را ویرایش نمایید البته این جمله آی از فعالیت های این نرم افزار قدرتمند می باشد.

و در آخر گزینه Exit كه به كمك آن می توان از این نرم افزار خارج شد.

در این قسمت می خواهم شما را باچند فرمت كاربردی كه می توان از فتوشاپ خروجی گرفت و همچنین چند فرمت كه می توان در فتوشاپ استفاده نمود آشنا كنم.

1-  Psd pdd : این فرمت ، فرمت خود نرم افزار فتوشاپ می باشد این فرمت تمامی تنظیمات صحنه را كه در فتوشاپ ایجاد نمودید به همان صورت ذخیره سازی می نماید.

2-  Bmp : در گرافیك كامپیوتر مشخصه سه حرفی نام فآیل برأی فایلی كه حاوی تصویر گرافیكی Map-Bit شده آست می باشد.

3-  Gif : قالب گرافیكی از یكو فآیل كه حاوی تصویر Map-Bit باشد می گویند یكو فرمت از نوع كه بیشتر برأی وب استفاده می شود.

4-  JPEG : یكو فرمت از نوع Ture color با روش فشرده سازی Lossy آست این فرمت از كانال آلفا در تصویر پشتیبانی ندارد.

5-   Epc : یكو نوع فرمت فآیل آست كه بیشتر برأی فایلهای برداری (مانند لوگوها ) استفاده  می شود در عین حال امكان تعبیه تصاویر Bitmap را دارد.

6-Tiff : یكو فرمت از نوع True color و غیر فشرده آست.

7- 16 Tiff : یكو فرمت هایی كه می توان به داخل فتوشاپ آورد آشنا شدید در آینده با تمام این فرمت ها تحت مثال های به صورت عملی آشنا خواهید شد.

البته این فرمت ها را نیر می توان به داخل س نیز وارد نمود.

منوي Edite

اين منوي همانگونه که از نامش معلوم است مربوط به ويرايش مي باشد البته فرمان هاي داخل اين منو کمي خسته کننده مي باشد ولي جزء اصلي کار است و نمي شود آن را فاکتور گرفت.

اولين فرمان داخل اين منو فرمان Undo مي باشد که اين فرمان آخرين عمليات انجام شده توسط شما در نرم افزار لغو مي کند و معادل کليدهاي ميانبر Ctrl+z مي باشد. البته اين فرمان تا يک مرحله از عمليات را لغو مي سازد .

Step for ward: به کمک اين فرمان فرمان هاي لغو شده توسط فرمان Step back ward برگردانده مي شود  که معادل کليدهاي ميانبر Snift +ctrl+z مي باشد .

Step back ward: به کمک اين گزينه مي توان به تعداد معيني از عمليات را لغو نمود. کليد ميانبراين فرمان معادل Alt+ctrl+zمي باشد.

Fade brush tool: به کمک اين گزينه مي توانيد بعد از استفاده از ابزار Brush آن خط را از نظر ميزان غلظت ونيز نوع مد آن تغيير دهيد در آينده با مغوله Mode بيشتر آشنا خواهيدشد.

Cut: به کمک اين فرمان مي توانيد يک قسمت را برش دهيد و کليدهاي ميانبر آن معادل Ctrl+x مي باشد البته اين نکته را خاطرنشان کنم که بايد حتما قسمتي به کمک ابزار انتخاب که در قسمت بعد با آن آشنا خواهيد شد انتخاب شده باشد تا قابل بريدن باشد.

Copy: به کمک اين فرمان مي توانيد يک کپي از قسمت انتخاب شده توسط ابزار انتخاب را داشته باشيد و کليدهاي ميانبر آن معادل Ctrl+c مي باشد.

Copy merged: به وسيله اين فرمان مي توانيد از قسمت انتخابي کپي را داشته باشيد با اين تفاوت که زماني که آن را Paste مي نماييد آن کپي به صورت يک لايه جديد ايجاد ميشود و برروي همان لايه اصلي باقي نمي ماند البته درباره لايه ها دردرس هاي آينده اطلاعات ارزنده اي را دريافت خواهيد کرد و با آن آشنا خواهيد شد .

Paste: زماني که شما از گزينه Copy يا Cut يا Copy merged استفاده مي نماييد آن قسمت انتخابي برروي حافظه موقت ذخيره       مي شود براي برگرداندن آن فايل ذخيره شده برروي حافظه موقت از فرمان Paste استفاده مي کنيم که معادل کليدهاي ميانبر Ctrl+vمي باشد

Paste in fo : به کمک اين فرمان قسمت Copy شده را Paste      مي کنيم با اين تفاوت که قسمت کپي شده به صورت يک لايه ماسک   مي شود و يک لايه ماسک براي ما ايجاد مي کند(اين مقوله را همين جا تمام مي کنم تا در دروس بعدي مفصل به آن پرداخته شود)

Clear: به کمک اين گزينه قسمت انتخابي را مي توانيد حذف نماييد.

Check speilng: به کمک اين فرمان ما مي توانيم از املاي درست کلمه خود( البته به زبان انگليسي ) مطلع شويم به اين صورت که زماني که کلمه اي را در نرم افزار مي نويسيم اين فرمان فعال مي شود با زدن اين فرمان پنجره اي کوچک باز مي شود که در زير به آن خواهيم پرداخت.

Not in dictionary: دراين قسمت کلمه اي وجود دارد که شما نوشته ايد.

Chageto: در اين قسمت نزديک ترين کلمه را از حيث حروف به کلمه مورد نظر ما وجود دارد.

Suggestions: در اين قسمت کلماتي که از نظر حروف به کلمه مورد نظر ما نزديک است وجود دارد.

در قسمت زير هم معيين شده که چه نوع زباني به اين Dictionary حاکم است ويک گزينه با نام Check all leyer وجود دارد که با فعال کردن آن اين فرمان برتمامي لايه ها اعمال مي شود.

Find and rep lace text: به وسيله اين فرمان مي توان يک کلمه مورد نظر يا يک حرف مورد نظر را با حرف يا کلمه ديگر به صورت خودکار تغييرداد.

Fill: به کمک اين فرمان مي توان به صورت تمام وکلي يک لايه يا صفحه را به يک رنگ يا يک شکل در آورد زماني که اين فرمان را    مي زنيد پنجره Fill باز مي شود در قسمت اول مي توانيد انتخاب کنيد که از چه حالتي براي کل صفحه استفاده نماييد مي توانيد به صورت مشکي کنيد يا به صورت Back ground color يا در پس زمينه از توالي عکس استفاده نماييد وغيره……

در قسمت Blending مي توانيد مشخص نماييد که نوع مخلوط کرده لايه انتخابي با لايه هاي ديگر به چگونه باشد با انتخاب مد مورد نظر مي توانيد از اين خاصيت استفاده نماييد در قسمت Opacity هم       مي توانيد ميزان غلظت رنگ يا تصويري که مي خواهيد به صفحه بگذاريد تعيين نماييد.

Stroke: به کمک اين فرمان مي توانيد در لايه انتخابي به دور تصوير يا خط کشيده شده  يک خط با رنگ و اندازه دلخواه رسم نماييد. قسمتWidth  ميزان قطر خط مي باشد. در Color box مي توانيد نوع رنگ را تعيين نماييد. در قسمت Loction مي توانيد نوع موقعيت خط را تعيين نماييد. که به سه صورت Inside که در داخل خط را ترسيم مي نمايد Center که از وسط وبه صورت مساوي خط ترسيم شده در دور موضوع مورد نظر مي کشد. و درآخر گزينه Outide که خط را به صورت Outline مي کشد يعني دقيقا بعد از تمام شدن موضوع خط را در دور شي مي کشد. در قسمت Blending مي توانيد نوع مخلوط شدن خط با لايه هاي ديگر را در قسمت Mode و ميزان غلظت خط را به کمک گزينه Opacity تعيين نماييد.

Free transform: به کمک اين فرمان مي توانيد يک لايه يا يک تصوير انتخابي را به صورت آزادانه تغيير مکان دهيد يعني آن را بچرخانيد يا آن را تغيير اندازه دهيد. يا آن را برعکس نماييد بعد از اعمال تنظيمات براي ثابت کردن تنظيمات بازدن کليد تائيد بالا يا دوبار پشت سرهم کليک کردن مي توانيد تنظيمات را اعمال نماييد براي رد کردن تنظيمات هم از گزينه Cancel يا کليد ميان برEsc مي توانيد استفاده نماييد کليدهاي ميانبراين فرمان نيز معادل Ctrl+t مي باشد.

Trans form: در اين قسمت شما مي توانيد هر يک از فعاليت هاي چرخش تغيير مقياس ايجاد پرسپکتيو کج وکوله کردن تصوير مورد نظر را به صورت جداگانه انجام دهيد.

Define brush: به کمک اين گزينه مي توانيد لايه يا تصوير يا قسمت انتخابي از هردوي آنها را به صورت يک سر قلم در بياوريد در درس آينده با قلم ها به خوبي آشنا خواهيد شد در واقع شما مي توانيد يک سر قلم به صورت دلخواه ايجاد نماييد . اين قابليت بسيار قابليت کارآمدي   مي باشد.

Purge: به کمک اين فرمان مي توانيد چند گزينه را خالي و تهي نماييد که در زير تک تک آنها را توضيح خواهم داد.

Undo: يکي از قابليت فرمانPurge  پاک کردن مراحل انجام شده در نرم افزار مي باشد به اين صورت که ديگر امکان بازگشت به آنها به کمک فرمان Undo نيست.

Clip board: از ديگر قابليت هاي اين فرمان آن است که Cilp board را که همان حافظه موقت سيستم مي باشد را پاک سازي مي نماييد البته اين پاک سازي مختص فعاليت هاي خود نرم افزار      مي باشد و هيچ ارتباطي با نرم افزار هاي ديگر که برروي Cli pboard فايلي دارند ندارند.

Histories : به کمک اين فرمان مي توانيد تاريخچه ياهمان  Histories را پاک نماييدHistories  در واقع تاريخچه اي ازفعاليت هاي ما در نرم افزار مي باشد که در دروس بعدي با آن به طور کامل آشنا خواهيد شد.

All : به کمک اين گزينه تمام سه مورد بالا را شما پاک مي کنيد.

Color settings : در اين قسمت شما مي توانيد نوع وميزان بيت ها واطلاعات در تمام ترکيب هاي رنگي تغيير دهيد و خاصيت آنها را عوض نماييد البته دراين رابطه در قسمت آناليز ترکيب هاي رنگي مفصل بحث خواهيم نمود.

Preset manager: در اين قسمت شما مي توانيد نوع قرار گيري انوع سر قلم Texture يا انواع ترکيب هاي رنگي را در پالت هاي خود تغيير دهيد بعضي آنها را به صورت دستي و دلخواه مرتب و رديف نماييد وحتي مي توانيد آنها را حذف هم نماييد. بر روي هر يک از آنها برويد و باکشيدن آنها جاي آنها را عوض نماييد و براي رفتن به نوع ها ي ديگر از منوي کرکره اي Preset type استفاده نماييد.

Preferences : به کمک اين قسمت مزيت هاي اين نرم افزار در دست شما است البته اين بحث بسيار گسترده است ودراين قسمت نمي گنجد و ما آن را به جلسات بعدي موکول خواهيم کرد ولي به صورت کلي در رابطه با آن مطالبي را خواهم گفت تا با آن بيشتر آشنا شديد در اين قسمت مي توانيد تنظيمات بعضي از ابزارها و پارامترهاي مرتبط با نرم افزار را تغيير دهيد البته اين خاصيت در تمام نرم افزارها وجود دارد تا اينجا با منوي Edit به طور کامل آشنا شديد در جلسه بعد با قسمتTools box يا جعبه ابزار آشنا خواهيد شد وخواهيد ديد که فرمان هاي اين منو چقدر مهم وکاربردي هستند گرچه کسل کننده هستند.

طراحی قالب وردپرس اصلی ترین حرفه در شرکت فناوی اطلاعات آنفایو است. مهمترین دستاوردطراحی قالب وردپرس باید شناساندن نام تجاری ، معرفی خدمات و محصولات شما باشد که رسیدن به این مهم با رعایت استانداردهای جهانی طراحی سایت که شامل بهینه سازی وب سایت بر اساس الگوریتم موتورهای جستجو ، در کنار داشتن ظاهری زیبا فراهم می شود. در دنیای مجازی امروز و عصر پیشرفته ارتباطات برای صاحبان سازمان ها ، نهادهای دولتی و صاحبان مشاغل وکسب وکار آزاد داشتن یک وب سایت امری ضروری است .از مزایای داشتن سایت معرفی ، اطلاع رسانی ، بازاریابی و قابلیت های نوین تبلیغاتی میباشد .کاربران میتوانند از هر نقطه دنیا فقط با یک کلیک به شما دسترسی داشته باشند.

شرکت آنفایو خدمات طراحی سایت (طراحی وب) خود را، با توجه به نیازهای کارفرمایان، نوع فعالیت و متناسب با بودجه در نظر گرفته شده برای طراحی سایت (طراحی وب) در نظر می گیرد. آنفایو با بهره گیری از بهتریت متخصصین حرفه ای برنامه نویسی ، داشتن تیم تخصصی طراحی سایت ، تسلط به علوم روز دنیای کامپیوتر و اینترنت و مشاوره رایگان وپشتیبانی ۲۴ ساعته آمادگی خود را برای طراحی وب سایت های دولتی ، سازمانی ، شرکتی وشخصی با تلفیق هنر گرافیک دیجیتالی و جدیدترین تکنیک های برنامه ویسی اعلام میدارد .افزایش آمار ، دسترسی ساده کاربران و سرعت وب سایت خود را به شرکت طراحی سایت و طراحی قالب وردپرس آنفایو بسپارید.

نظر خود را بگذارید

-- بارگیری کد امنیتی --